Białoruscy opozycjoniści twierdzą, że na lotnisku pod Mińskiem wylądował samolot należący do szefa Prywatnej Kompanii Wojskowej “Wagner” Jewgienija Prigożyna.

“Prywatny odrzutowiec Jewgienija Prigożyna (numer rejestracyjny RA-02795) wylądował na lotnisku wojskowym Maczuliszcze pod Mińskiem o godzinie 07:40” – podała we wtorek grupa emigracyjna Biełaruski Hajun, zajmująca się monitorowaniem sytuacji strategicznej i ruchów sił wojskowych na Białorusi. Informację grupy zacytowała ukraińska agencja informacyjna UNIAN.

Na lotnisku w Maczuliszczach pojawił się jeszcze jeden rosyjski samolot prywatny. To maszyna BAe 125-800B o numerze rejestracyjnym RA-02878, która wystartowała z Petersburga i wylądowała kilkanaście minut po samolocie należącym do Prigożyna.

Nie potwierdzenia, że na pokładzie pierwszego z samolotów znajdował się przywódca, krótkotrwałej rebelii jakie miała miejsce w Rosji w sobotę. Jego przylot na Białoruś koresponduje jednak z wcześniejszymi informacjami o porozumieniu między Kremlem a zbuntowaną prywatną kompanią wojskową, które zakłada wyjazd jej szefa właśnie do kraju zachodniego sąsiada Rosji. To jego przywódca – Aleksandr Łukaszenko przedstawiany jest jako osoba, która pomogła w negocjacjach między skonflikowanymi stronami.

Choć Władimir Putin określił już operację grupy “Wagnera” mianem rebelii oraz obiecywał ukaranie winnych, jednocześnie w poniedziałkowym, wieczornym wystąpieniu zadeklarował spełnienie wcześniej złożonej “obietnicy”.

Zgodnie z porozumieniem, którego pełna treść nie została oficjalnie zakomunikowana, członkowie “Wagnera”, którzy nie byli bezpośrednio zaangażowani w bunt będą mogli podpisać kontrakty z Ministerstwem Obrony lub innymi strukturami siłowymi państwa rosyjskiego. Nie wiadomo natomiast co stanie się z tymi nie kwalifikującymi się do tej kategorii.

UNIAN podał również we wtorek, że oddziały wagnerowców mają oddać regularnym siłom zbrojny swój ciężki sprzęt.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply