Białoruś coraz bardziej oddala się od modelu państwa socjalnego i egalitarnego. Znajduje to wyraz także w powiększającym się zróżnicowaniu zarobków pod względem geograficznym.

Według przytaczanych przez portal tut.by danych, średnia płaca na Białorusi wyniosła w październiku bieżącego roku 841 rubli białoruskich, czyli około 1406 zł. Oznacza to minimalny wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Uśredniona wartość nie odzwierciedla jednak sytuacji ekonomicznej wszystkich mieszkańców Białorusi, bowiem jak zauważa portal, o ile płace rosły w bogatszych miastach i rejonach, to obniżały się w tych najbiedniejszych.

Najwyższe zarobki odnotowano w październiku w rejonie soligorskim, w południowej części obwodu mińskiego. Jego mieszkańcy zarabiali średnio 1165 rubli białoruskich czyli około 2050 złotych. Na drugim miejscu znaleźli się mieszkańcy stolicy kraju. W Mińsku średni zarobek sięgnął 1151,3 rubli. Znaczącą zawyżają one średnią zarobków, warto bowiem zaznaczyć, że tylko w 11 miastach i rejonach Białorusi średnie zarobki były wyższe od średniej krajowej.

Najmniej zarobili w październiku mieszkańcy rejonu szarkowszczyńskiego w obwodzie witebskim – jedynie 484 ruble białoruskie (852 zł), czyli niemal trzykrotnie mniej niż w rejonie soligorskim. Charakterystyczne, że osiem rejonów w których zarabiało się najmniej, znajduje się właśnie w położonym na północnym-wschodzie Białorusi, obwodzie witebskim.

Najbardziej zapłaty wzrosły w rejonie grodzieńskim i tak należącym do tych, w których zarabia się powyżej średniej – o 57,5 rubla. W ponad połowie – 64 ze 118 rejonów i miast Białorusi, zapłaty obniżyły się. Dotyczy to także najbiedniejszego rejonu szarkowszczyńskiego.

Władz Białorusi również podejmują działania na rzecz ograniczenia polityki socjalnej państwa, przede wszystkim poprzez ograniczanie dotowania usług publicznych dla ludności, takich jak dostawy energii elektrycznej, wody czy czynszów.

Czytaj także: Podliczono pensje Białorusinów – gorzej tylko na Ukrainie

tut.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply