Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej uczestniczył w spotkaniu państw UE i Partnerstwa Wschodniego jakie odbyło się w poniedziałek w Brukseli.

Spotkanie szefów dyplomacji, zorganizowane zostało przez wysoką przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federikę Mogherini. Obok niej uczestniczył w nim także komisarz europejski do spraw polityki sąsiedztwa i negocjacji rozszerzenia Johannes Hahn. Strona internetowa białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych opublikowała dziś relację z uczestnictwa w spotkaniu jego szefa, Uładzimira Makieja.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Makiej ocenił dotychczasowe funkcjonowanie Partnerstwa Wschodniego, polityki sąsiedztwa UE stworzonej dziesięć lat temu i mówił o perspektywach jego rozwoju. W centrum zainteresowania przedstawicieli Białorusi były współpraca ekonomiczna, inwestycje i powiązania transportowe między jego krajem i państwami Unii Europejskiej. Wezwał do określenia nowych priorytetów współpracy. „Dlaczego by, na przykład do 2030 r. nie zwiększyć eksportu państw PW do UE i poziomu inwestycji w państwach PW trzykrotnie, liczbę miejsc pracy stwarzanych przez UE w państwach PW dwukrotnie, realizować w każdym mieście przynajmniej jeden projekt w sprawie energoefektywności” – powiedział Makiej.  Białoruski dyplomata zaproponował aby stworzyć w celu wsparcia takich inwestycji specjalne „okno” w Europejskim Banku Inwestycyjnym lub nawet powołać nowy bank do tego typu zadań.

Jak podkreślono na stronie internetowej białoruskiego MSZ „U. Makiej wystąpił za likwidacją sztucznych formalności przy przekraczaniu granicy z UE, które prowadzą do tego, że obywatele są zmuszeni czekać w kolejce do 10 godzin, samochody ciężarowe – do kilku dni”.

Makiej wzywał też Unię Europejską do wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w państwach Partnerstwa Wschodniego oraz do współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Zadeklarował też gotowość Białorusi do urządzenia obchodów 10-lecia PW w Mińsku.

Wbrew deklaracjom ministra spraw zagranicznych Białorusi, jej władze od dziewięciu lat blokują uruchomienie małego ruchu granicznego z Polską. Przepisy o małym ruchu granicznym umożliwiają mieszkańcom terenów w pasie 50 km po obu stronach granicy przekraczanie jej bez wiz, na mocy specjalnej przepustki. Rzeczpospolita ratyfikowała dokumenty związane z uruchomieniem małego ruchu granicznego z Białorusią już w 2010 r. Nie mogą one wejść w życie, bowiem formalności nie dokończyły władze naszego wschodniego sąsiada, to jest nie wysłały stosownej noty dyplomatycznej. Władze Białorusi uzasadniają to brakiem odpowiednich przejść granicznych by obsłużyć większą liczbę przekraczających granicę z Polską.

Czytaj także: Czołowy białoruski portal sugeruje, że używanie flag przez miejscowych Polaków jest naganne [+FOTO]

mfa.gov.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz