Na Białorusi przyspieszyła trzymana dotychczas w ryzach inflacja. Najszybciej drożeją produkty mięsne i tak już kosztowne dla przeciętnego Białorusina.

Dane na temat wzrostu cen na Białorusi podaje w środę portal Tut.by. Wciągu lutego wzrost cen produktów mięsnych rok do roku przyspieszył do poziomu 6,2%. Jeszcze miesiąc wcześniej pozostawała ona na poziomie 5,8%. Tylko w ciągu miesiąca wzrost cen tych produktów wyniósł aż 1,3% w porównaniu do stycznia, co oznacza najszybsze tempo drożenia od trzech lat.

Ogółem produkty spożywcze na koniec stycznia lutego były rok do roku droższe średnio o 6,7%, a miesiąc do miesiąca o 1,1%. Inne towary podrożały o 3,8% w stosunku rocznym i 0,2% w stosunku miesięcznym. Ceny usług wzrosły zaś odpowiednio o 8,5% i 3,2%.

Wszystko to składa się na wzrost ogólnego tempa inflacji. W lutym ceny wzrosły ogółem o 1,3%. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2019 roku wartość inflacji wyniosła 2,2%. Tak szybka inflacja ostatni raz miała miejsce na Białorusi w dwóch pierwszych miesiącach 2016 r.

Na początku zeszłego roku Białorusi udało się obniżyć inflację do rekordowo niskiego poziomu. Było to skutkiem restrykcyjnej polityki białoruskiego banku centralnego. W bieżącym roku władze oczekują inflacji na poziomie 5%.

tut.by/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Ja pier..lę co news ? Całe szczęście ,że u nas ceny “stoją” w miejscu ,a w górę idą (jedynie)”oprocentowania lokat oszczędnościowych”.Bo przecież wg.RPP nam grozi deflacja,a nie inflacja.