Wybory parlamentarne na Białorusi odbędą się w listopadzie 2019 roku a wybory prezydenckie – w 2020 roku. Zapowiedział to w piątkowym orędziu do parlamentarzystów prezydent tego kraju Aleksandr Łukaszenko.

W transmitowanym przez wszystkie państwowe stacje telewizyjne i radiowe orędziu Łukaszenko poruszył m.in. temat nadchodzących wyborów. Obiecał, że wybory prezydenckie odbędą się zgodnie z kalendarzem wyborczym, czyli w 2020 roku. „Nie będziemy grać z narodem, organizować polityczne gry dla jednej figury” – mówił. Jego zdaniem kampania wyborcza powinna być spokojna i uporządkowana.

Łukaszenko ogłosił też, że w tym roku odbędą się wybory do niższej izby białoruskiego parlamentu – Izby Przedstawicieli. Zaproponował termin 7. listopada – rocznicę rewolucji październikowej, która jest na Białorusi dniem wolnym od pracy. „W pobliżu” tej daty miałoby odbyć się głosowanie. Jest to jednak czwartek, w związku z czym białoruski portal Tut.by uważa, że wybory zostaną wyznaczone na niedzielę 3. lub 10. listopada. Będą to wybory przedterminowe, ponieważ kadencja obecnego parlamentu kończy się dopiero w przyszłym roku.

Białoruski poruszył w orędziu również temat krzyży usuniętych z Kuropat. „Nie macie większego problemu? Lepiej powiedzcie, kto te krzyże postawił i kto na to pozwolił.” – mówił.

Łukaszenko narzekał też na zapaść demograficzną na Białorusi. „Przy takiej tendencji jutro nikogo na Białorusi nie będzie” – twierdził. Uznał, że funkcje rządowe powinni pełnić ludzie posiadający co najmniej troje dzieci.

Odpowiadając później na pytania deputowanych białoruski prezydent nie wykluczył budowy na Białorusi kolejnej elektrowni atomowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko przez prawie 7,5 godziny odpowiadał na pytania

Kresy.pl / tut.by / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz