W Kuropatach, miejscu kaźni ofiar stalinowskich represji pod Mińskiem na Białorusi, doszło do kolejnego aktu wandalizmu. Zniszczenia zauważyli aktywiści pikietujący działającą tam restaurację. – podało w środę Radio Swaboda.

„Dzisiaj zobaczyliśmy, że powalono jednocześnie 14 krzyży, niektóre z metalowymi wzmocnieniami” – powiedział rozgłośni aktywista Paweł Siewiaryniec. Jego zdaniem świadczy to o tym, że zniszczenia nie były przypadkowe i ktoś celowo przewrócił tak dużą ilość krzyży.

Według Siewiaryńca krzyże przewrócono w dwóch miejscach – 6 krzyży pomiędzy restauracją a pomnikiem a 8 za krzyżem-pomnikiem poświęconym Wacławowi Łastouskiemu.

Aktywista zaznaczył, że według ostatnio wprowadzonych reguł krzyży nie można postawić na nowo bez uzgodnienia tego z miejscowymi władzami oraz ministerstwem kultury. „Jeśli tak pójdzie, że 14 krzyży niszczą za jednym razem, to wkrótce może niczego nie zostać” – uważa Siewiaryniec.  Na terenie uroczyska w Kuropatach znajduje się ponad tysiąc krzyży postawionych z inicjatywy społecznej.

To nie pierwszy wandalizm w Kuropatach w ostatnim czasie. Niedawno trzykrotnie dewastowano „Ławeczkę Clintona” – pamiątkowy znak odsłonięty w 1994 roku podczas wizyty ówczesnego prezydenta USA.

Kuropaty to miejsce masowych egzekucji polskich oficerów z tzw. Białoruskiej Listy Katyńskiej. Mordowani byli tam również cywile z Mińska i Żydzi. W tym rejonie latach 1937-41 oprawcy z NKWD strzałem w tył głowy pozbawili życia – według różnych szacunków od 40 do 200 tysięcy ludzi.

Ostatni wandalizm zauważyli aktywiści pikietujący restaurację „Pojediem pojedim” znajdującą się w pobliżu uroczyska. Ich zdaniem obecność lokalu organizującego dyskoteki i inne zabawy w miejscu pamięci znieważa pamięć ofiar stalinowskich zbrodni.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydenci Białorusi, Niemiec i Austrii odsłonili kompleks memorialny koło Mińska

Kresy.pl / Radio Swaboda / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz