Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w okolicach Pieniężna (woj. warmińsko-mazurskie). Były one poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych i Polaków pomordowanych na Wschodzie w czasie II wojny światowej, m.in. na Wołyniu, w Katyniu i w Ponarach.

Pierwsza z przydrożnych kapliczek w Łajsach pod Pieniężnem upamiętniała Żołnierzy Niezłomnych. Znajdował się na niej napis „Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym. 1 marca Narodowy Dzień Pamięci”. We wnęce umieszczono niewielką figurę Chrystusa Frasobliwego, siedzącego na przestrzelonym hełmie. Druga kapliczka, stojąca obok, upamiętniała pomordowanych na Wschodzie w latach 1939–1945, m.in. w Katyniu, Bykowni, Miednoje, Kuropatach, Ponarach i na Wołyniu. Ich twórcą jest artysta ludowy, Stanisław Chorążyczewski, należący do PiS. Obie stały na terenie prywatnej posesji.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Oba obiekty zostały zdewastowane w nocy z soboty na niedzielę. W pierwszym przypadku, twarz i górna część postaci Chrystusa zostały zamalowane czerwoną farbą, najpewniej w sprayu. Hełm, na którym siedzi oraz napis zostały przekreślone na czerwono

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W drugim przypadku nieznani sprawcy zamalowali inskrypcję poświęconą Polakom pomordowanym na Wschodzie czerwonym napisem „PZPR+”. Podobny napis znajdował się też na pierwszej kapliczce.

Chorążyczewski zgłosił sprawę na policję. Liczy na to, że sprawcy zostaną ujęci. Artysta z żalem przyznaje, że kapliczek nie da się oczyścić, więc szkody spowodowane przez wandali są nienaprawialne. Jego zdaniem, trzeba by było wyrzeźbić je od nowa, co kosztuje wiele pracy.
Media zwracają uwagę, że jakiś czas temu zniszczono elewacje budynków biur kilku polityków PiS. Tam również wypisano „PZPR+”.

Zniszczone kapliczki pod Pieniężnem. Fot. Radio Olsztyn / M. Lewiński

Zniszczona kapliczka poświęcona Żołnierzom  Niezłomnym. Fot. Radio Olsztyn / M. Lewiński

RIRM / tvp.info / Radio Olsztyn / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz