Wikariusz generalny archidiecezji mińsko-mohylewskiej, biskup Jerzy Kosobucki uważa, że na Białorusi następuje nasilenie represji wobec Kościoła katolickiego.

Jak donoszą białoruskie media, bp Kosobucki skomentował w czwartek ostatnie przypadki aresztowania duchownych na Białorusi. Wymienił przy tym niedawne aresztowanie rzymskokatolickiego księdza Wiaczasława Baroka, a także skazanie 30 listopada na 10 dni aresztu greckokatolickiego księdza Witalija Bystrowa. „Widzimy nasilenie represji wobec Kościoła katolickiego w naszym kraju” – napisał bp Kosobucki na swojej stronie na Facebooku.

Biskup podkreślił, że Kościół katolicki przeciwstawia się „każdemu grzechowi, bezprawiu i przemocy, kłamstwu i fałszowi, represjom, naciskowi i zastraszaniu, poniżaniu godności ludzkiej, ponieważ każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże”.

„Szczególnie modlimy się o pokój, zgodę, solidarność i jedność narodu białoruskiego. Jednak niektórzy uważają to wszystko za przejaw ekstremizmu, podżeganie do wrogości i tak dalej” – ubolewał bp Kosobucki.

Hierarcha wezwał do modlitwy za kraj i naród, za aresztowanych z powodów politycznych, za wyrzucanych z pracy za poglądy, zastraszanych i szantażowanych, za każdego, kto potrzebuje wsparcia. Poprosił, by w miarę możliwości w każdym kościele i każdej kaplicy odbyła się publiczna modlitwa za księży Baroka i Bystrowa, a także by duszpasterze wyjaśnili wiernym „prawdziwe powody przetrzymywania tych księży w więzieniach”, którymi według niego są „represje, naciski, zastraszanie, prześladowanie Kościoła za prawdę”.

Jak podaje portal Tut.by, greckokatolicki ksiądz Witalij Bystrow otrzymał 10 dni aresztu administracyjnego za udział w niesankcjonowanym zgromadzeniu. W sądzie duchowny twierdził, że samodzielnie spacerował ulicą w Brześciu a będąc w tłumie rozmawiał z milicjantem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ksiądz Wiaczasłau Barok z miejscowości Rossony został skazany na 10 dni aresztu za publikację plakatu „Stop łukaszyzmowi”. Duchownemu zarzucono propagowanie nazizmu, ponieważ na plakacie widniała swastyka.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś: bp Kosobucki komentuje słowa Łukaszenki. „Trzeba było napluć na Kościół i obrzucić go błotem”

Kresy.pl / tut.by / nn.by

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz