Na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej?

Płyta indukcyjna to sprzęt rewolucyjny, jeśli chodzi o rozwiązania domowe w dziedzinie gotowania – znacznie bardziej elegancki i łatwy w czyszczeniu, niż tradycyjna kuchenka z grzałkami gazowymi, i wydajniejszy, niż płyta ceramiczna.

Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej? I gdzie dokonać zakupu?

  1. Płyta indukcyjna: co to właściwie jest? Jak działa?
  2. Jakie są zalety płyty indukcyjnej? 
  3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej?
  4. Dodatkowe funkcje płyt indukcyjnych
  5. Ranking płyt indukcyjnych

Jeśli szukacie sprawdzonego i nowoczesnego sprzętu do gotowania do waszej kuchni, nie szukajcie dalej – płyta indukcyjna bije na głowę wszystkie inne rozwiązania w tej dziedzinie. To prawda, że potrzeba zakupu specjalnych garnków i wyższa początkowo cena mogą do siebie zniechęcić potencjalnych kupców, ale ta inwestycja gwarantuje naprawdę szybki zwrot – w postaci dużo niższych rachunków za prąd!

Płyta indukcyjna: co to właściwie jest? Jak działa?

Płyta indukcyjna jest płytą grzewczą przykrytą odpornym na zarysowania szkło. Inaczej niż w przypadku gazowych grzałek, nie mamy tu do czynienia z otwartym spalaniem gazu. Płyta indukcyjna do nagrzewania wykorzystuje energię elektryczną i jest generalnie uważana za bezpieczniejszą. Dodatkową jej zaletą jest gładka, estetyczna powierzchnia, którą bardzo łatwo jest utrzymać w czystości.

Jednak te same zalety posiada płyta ceramiczna. Czym więc te dwa rodzaje płyt się od siebie różnią? Przede wszystkim sposobem wytwarzania ciepła. W przypadku ceramiki mamy do czynienia z grzałkami znajdującymi się bezpośrednio pod płytą, które swoje ciepło przenoszą w prosty sposób na naczynia. Natomiast indukcja to dość skomplikowany proces wykorzystujący pole magnetyczne. W wyniku przetwarzania energii dochodzi do nagrzania wyłącznie spodu garnka położonego na płycie. Płyta zaś wychładza się błyskawicznie po zdjęciu naczynia.

Jakie są zalety płyty indukcyjnej?

O tym, dlaczego płyta indukcyjna jest lepsza od kuchenki gazowej już wspomnieliśmy. Natomiast olbrzymią przewagą tego rodzaju rozwiązania nad płytą ceramiczną jest energooszczędność i szybkość działania indukcji. Już w kilka sekund po uruchomieniu naczynie postawione na płycie rozgrzewa się. Gotowanie będzie dużo szybsze, a rachunki za prąd – mniejsze.

Dużą zaletą płyt indukcyjnych jest też wygoda użytkowania. Na rynku dostępne są takie modele, w których nie ma wydzielonego miejsca do położenia naczynia – gdziekolwiek je położymy, będzie ono poddane grzaniu. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że do używania płyty indukcyjnej potrzebujemy specjalnych naczyń. Nie możemy na niej postawić patelni po babci – do kosztu samej płyty doliczmy zatem koszty patelni i garnków.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej?

Oczywistą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej jest jej rozmiar. Nie powinno być problemem dopasowanie tego sprzętu do warunków panujących w naszej kuchni, bo tak samo jak inne kuchenki – płyty indukcyjne możemy zakupić o dowolnym rozmiarze. Standardowy to ok. 60 centymetrów szerokości, co pozwala na swobodne korzystanie z czterech wydzielonych pól indukcyjnych. Jeśli jednak dużo gotujemy i potrzebujemy używać wielu garnków i patelni naraz, poważnie rozważmy model oferujący sześć pól indukcyjnych. Lub też wspomniany model bez wydzielonych pól.

Pamiętajmy także o bardzo ważnej właściwości, jaką jest moc indukcji. Waha się ona od 2,8 do aż 12 kilowatów. Najpopularniejsze modele oferowane są gdzieś pośrodku tej skali, o wartościach rzędu 6,9 – 7,4 kW. To wciąż dużo dla standardu polskiego mieszkania – taki sprzęt może zbytnio obciążyć instalację elektryczną w domu, dlatego polecane jest przy montażu zatrudnienie dobrego elektryka. Najczęściej płytę indukcyjną podłącza się do tzw. siły, czyli zasilania trójfazowego, aby uniknąć awarii w mieszkaniu.

Dodatkowe funkcje płyt indukcyjnych

Producenci płyt indukcyjnych prześcigają się w tym, który produkt zaoferuje najwięcej dodatkowych funkcji. Wśród tych, które należy naprawdę pochwalić za przydatność i dobry pomysł, są:

sterowanie dotykowe typu slider, czyli suwak, dzięki któremu czytelnie i łatwo ustalimy temperaturę podgrzewania;

funkcja Stop & Go, która pozwala na chwilę wstrzymać działanie płyty, a później płynnie je przywrócić z ustalonymi już ustawieniami;

auto-stop – bardzo ważna funkcja, która zapobiega przegrzaniu się lub spaleniu naczynia, jeśli zostawimy je na zbyt długo bądź o nim zapomnimy;

timer – który pozwoli ustalić nam czas, w trakcie którego chcemy podgrzewać potrawę.

Ranking płyt indukcyjnych

Które płyty indukcyjne oferują najlepszy stosunek ceny do jakości i które oferują najlepsze funkcje? Ranking płyt indukcyjnych RTV Euro AGD wskazał 10 najlepszych produktów na rynku najwyżej ocenionych przez zarówno przez ekspertów, jak i użytkowników. Królują tu propozycje firm Whirlpool, Electrolux, oraz Amica. Wśród nich m.in.:

Whirlpool ACM 816 BA – ta elegancka płyta indukcyjna z czterema pola indukcyjnymi posiada funkcję booster, która przyśpiesza gotowanie potraw;

Amica PI6512TU – czyli płyta odznaczająca się szczególnym stosunkiem ceny do jakości;

Electrolux EHH6240ISK – czyli kolejna płyta indukcyjna z funkcją Booster (posiadają ją dwa z czterech pól indukcyjnych), która wiele rzeczy zrobi za nas automatycznie.

Cały ranking dostępny jest na stronie RTV Euro AGD.

Artykuł sponsorowany

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply