Ksiądz Wiaczasłau Barok z miejscowości Rossony na Białorusi został skazany na 10 dni aresztu za publikację plakatu „Stop łukaszyzmowi”. Duchownemu zarzucono… propagowanie nazizmu, ponieważ na plakacie widniała swastyka.

Jak podała w czwartek Polska Agencja Prasowa powołując się na białoruski portal Nasza Niwa, ksiądz Barok posługuje w małej miejscowości Rossony w obwodzie witebskim na północy Białorusi. Jeszcze w sierpniu br. opublikował na Facebooku plakat znanego plastyka Uładzimira Ceslera zatytułowany „Stop łukaszyzmowi”, którego elementem jest swastyka. Niespodziewanie władze uznały to za publiczną demonstrację symboliki nazistowskiej.

Sąd skazał ks. Baroka na 10 dni aresztu na 10 dni aresztu za „propagandę symboliki nazistowskiej”. Za księdzem wstawił się autor plakatu, jednak nie wpłynęło to na decyzję sądu. Duchowny wyrok odbędzie w areszcie w Nowopołocku.

„Zamieściłem dzieło słynnego artysty Uładzimira Ceslera +Stop łukaszyzmowi+, a nie niemiecką swastykę. Jestem przeciwny faszyzmowi, komunizmowi, każdemu totalitarnemu reżimowi. Zamieściłem ten plakat, by wyrazić mój protest przeciwko przemocy w kraju” – tłumaczył ksiądz Barok na swoim kanale na YouTube.

Wyrok uważa za absudalny sam autor plakatu. Jak napisał w mediach społecznościowych, jego praca na „antyfaszystowskie” przesłanie. „Interpretacja tego dzieła jako propagandy lub demonstracji symboli nazistowskich i faszystowskich jest absurdalna ze względu na bezpośrednią antyfaszystowską istotę tego dzieła” – napisał Cesler podkreślając, że jest z pochodzenia Żydem. „Fakt, że publikacja mojej antyfaszystowskiej pracy na stronie księdza Wiaczasława Baroka w Internecie jest traktowana jako demonstracja nazistowskich symboli, budzi zdziwienie, stoi w sprzeczności z moim artystycznym zamysłem przy pracy nad dziełem i oczywistym dla każdego, kto ma oczy, umysł i serce, antyfaszystowskim stanowiskiem Kościoła!” – uważa artysta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz: na Białorusi trwa kryzys społeczno-polityczny, który może zakończyć się wojną domową

Kresy.pl / pap.pl / mogilev.online

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz