Portal EUobserver opublikował w poniedziałek niespełna 25-minutowe nagranie z 2012 roku twierdząc, że jest to zapis rozmowy ówczesnego szefa KGB Białorusi Wadima Zajcewa z dwoma funkcjonariuszami tej służby. Podczas rozmowy omawiano możliwości dokonania zamachów na trzech białoruskich mundurowych, którzy uciekli na Zachód, a także na mieszkającego wówczas w Rosji opozycyjnego dziennikarza Pawła Szeremeta. Ten ostatni zginął w 2016 roku w Kijowie w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego podłożonego w jego samochodzie.

EUobserver twierdzi, że nagranie zostało wykonane 11 kwietnia 2012 roku w biurze Zajcewa w Mińsku. Szef KGB Białorusi miał omawiać z dwoma oficerami elitarnej antyterrorystycznej jednostki Alfa możliwości zabicia trzech Białorusinów, którzy żyli wówczas w Niemczech – byłego szefa mińskiego więzienia Olega Ałkajewa, byłego szefa departamentu MSW ds. walki z korupcją i przestępczością gospodarczą Wiaczesława Dudkina oraz byłego oficera specnazu płk. Władimira Borodaja. Czwartą osobą, o której zamordowaniu miano dyskutować, był dziennikarz Paweł Szeremet.

“Odnośnie Szeremeta należy popracować, który za….ł, k…a. Zróbmy jakąś zakładkę i tak dalej, żeby tego szczura, k…a, całkiem, k…a, ani rąk ani nóg nie dało się zebrać” – mówi na nagraniu głos, który EUobserver przypisał Zajcewowi.

Nagrane osoby omawiały różne możliwości dokonania zamachów w taki sposób, aby powstało wrażenie, że śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych i aby podejrzenie nie padło na KGB Białorusi. Na nagraniu padają słowa domniemanego Zajcewa o tym, że “prezydent [Łukaszenko] czeka na te operacje”. Jeśli chodzi o finansowanie takich działań, wspomina się o „koncie specjalnym” prezydenta, na którym miałoby znajdować się ponad półtora miliona dolarów.

EUobserver otrzymał nagranie od Igora Makara, byłego funkcjonariusza białoruskiej jednostki specjalnej “Ałmaz”, również przebywającego na uchodźstwie. Makar twierdzi, że ma to nagranie od 2012 roku i wówczas przekazał je jednemu z amerykańskich dyplomatów w UE po to, by ochronić Ałkajewa, którego uważa za swojego przyjaciela. Wkrótce po tym Ałkajew miał otrzymać ochronę niemieckich służb. Na dowód tego EUobserver przedstawił pismo, jakie Ałkajew otrzymał od niemieckich władz. Makar przekonuje, że zdecydował się teraz upublicznić nagranie z poczucia “solidarności z protestującymi na Białorusi”.

Jeden ze specjalistów, z którymi kontaktował się EUobserver, stwierdził, że nagranie jest zbyt złej jakości, by dokonać biometrycznej analizy głosu. Stwierdzono też, że było ono co najmniej raz edytowane – przypuszczalnie w celu usunięcia danych, na podstawie których można by namierzyć osobę, która zainstalowała urządzenie rejestrujące. Eksperci nie znaleźli jednak śladów jakiejkolwiek manipulacji dźwiękiem na nagraniu.

Portal podkreślił, że do zamachów na Ałkajewa, Dudkina i Borodaja nigdy nie doszło.

Paweł Szeremet był dziennikarzem pochodzącym z Białorusi, okresowo więzionym w tym państwie i pozbawionym jego obywatelstwa. Był krytykiem prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Dziennikarz najpierw emigrował do Rosji a potem na Ukrainę. W Rosji działał w mediach sympatyzujących z opozycją. W Kijowie pracował dla Ukraińskiej Prawdy, miał także swój program na antenie Radia Vesti.  Zginął 20 lipca 2016 r. w wybuchu bomby podłożonej w samochodzie. Przez kilka lat ukraińskie organa ścigania nie potrafiły wskazać, kto dokonał zamachu na dziennikarza, co sprowokowało spekulacje, że stał za tym ktoś z wysoko postawionych osób na Ukrainie. Dopiero w grudniu 2019 roku podejrzani o dokonanie zabójstwa Pawła Szeremeta zostali zatrzymani. Są to m.in. znany rockman i autor nieoficjalnego hymnu ukraińskich sił specjalnych Andrij Antonenko oraz weteranka z Donbasu, lekarka Julia Kuźmenko, jedyni aresztowani w tej sprawie. Ich zatrzymanie wzbudziło duże kontrowersje w środowisku weteranów wojny w Donbasie. Zatrzymani nie przyznali się do winy i wskazywali na rzekomą słabość dowodów zebranych przez śledczych przeciwko nim.

Kresy.pl / EUobserver / tut.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply