Litewski wywiad alarmuje: KGB Białorusi prowadzi intensywną kampanię rekrutacyjną wśród białoruskiej diaspory na Litwie i w innych krajach. Służby wykorzystują media społecznościowe, kuszą korzyściami i grożą represjami. Celem jest rozbicie opozycji i wzniecanie napięć.
Litewski Departament Bezpieczeństwa Państwowego (VSD) ostrzegł w tym tygodniu przed nasileniem działań wywiadowczych prowadzonych przez białoruskie KGB. Jak podano w oficjalnym komunikacie, służby Łukaszenki coraz aktywniej próbują rekrutować obywateli Białorusi przebywających poza krajem, zwłaszcza poprzez media społecznościowe. “Litewski wywiad obserwuje aktywną kampanię KGB Białorusi, której celem – za pośrednictwem mediów społecznościowych- jest werbowanie obywateli Białorusi przebywających za granicą” – czytamy w oświadczeniu.
Funkcjonariusze KGB, działając otwarcie i nie ukrywając swojej przynależności, kontaktują się z członkami białoruskiej diaspory, prosząc ich o informacje dotyczące środowisk opozycyjnych. Interesują ich zarówno szczegóły dotyczące działalności opozycji, jak i ogólne nastroje wśród emigrantów. Takie działania prowadzone są m.in. na Litwie, w Polsce i Gruzji. Często w zamian oferowane są profity: nowe paszporty, swobodne przekraczanie granicy, a nawet bezpieczny powrót do ojczyzny.
Czytaj: Cichanowska skrytykowała litewską specsłużbę za straszenie jej rodakami
Jak podaje VSD, osoby, które odmawiają współpracy, narażone są na presję psychiczną i groźby. KGB straszy ich represjami wobec rodzin pozostałych na Białorusi. Służby białoruskie i rosyjskie nie tylko próbują zdobywać informacje, ale również prowadzą działania dezinformacyjne i destabilizujące. Poprzez fałszywe oferty pracy zamieszczane w mediach społecznościowych próbują zaangażować użytkowników w nielegalne działania, których celem jest wywoływanie konfliktów między litewskim społeczeństwem a białoruskimi uchodźcami.
Litewski Departament Bezpieczeństwa Państwowego apeluje do Białorusinów, którzy znaleźli schronienie na Litwie, by unikali kontaktu z osobami związanymi z KGB i nie dawali się wciągać w podejrzane propozycje. Przypomina też, że współpraca z obcymi służbami wywiadowczymi może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Szczególnym celem operacji pozostaje biuro Swiatłany Tichanouskiej, które według VSD jest systematycznie atakowane w celu osłabienia jego działalności.
Zobacz: Tajemnicze zniknięcie osoby numer trzy na białoruskiej opozycji – może być już na Białorusi
wilno.tvp.pl / Kresy.pl
































