W uroczystość św. Michała Archanioła 29 września w Mińsku rozpoczęła się peregrynacja figury Niebiańskiego Patrona Kościoła na Białorusi, w związku z czym w stołecznym kościele katedralnym Najświętszej Marii Panny odprawiono mszę świętą, której przewodniczył biskup Jurij Kosobucki.

We mszy udział wzięli również kanonicy kapituły katedralnej Mińsk-Mohylew, a także rzedstawiciele duchowieństwa greckokatolickiego, na czele z Wizytatorem Apostolskim ds. Białoruskich Grekokatolików Archimandrytą Siergiejem Gajkiem.

Wikariusz Generalny Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej podczas powitania wiernych zgromadzonych w katedrze oraz tych łączących się duchowo za pomocą transmisji internetowej, zaprosił wszystkich do szczególnej modlitwy o jedność w białoruskim społeczeństwie, które musi się teraz konfrontować z siłami zła.

Biskup Jurij Kosobucki  w homilii wskazał, że zły duch próbuje wzbudzać w ludzkich seracach nieufność i nienawiść.

„My, Białorusini, zawsze byliśmy pokojowymi ludźmi. Nie chcemy tej przemocy! Kiedy odbywają się pokojowe wiece, ludzie wychodzą pokojowo – nikt nie wychodzi ze złością. A ci ludzie, którzy są powołani, aby być gwarantami naszego pokoju, abyśmy wychodząc na zewnątrz nie bali się, że ktoś nas zaatakuje, dziś niestety pełnią nieco inną funkcję. Dziś wręcz przeciwnie, atakują pokojowo nastawionych ludzi. Wiele dziś widzimy z tych sytuacji, widzimy tę niesprawiedliwość… To dlatego, że człowiek żyje w fałszu” – mówił hierarcha.

Biskup zwrócił uwagę, że wszystko to dzieje się w ramach odwiecznej konfrontacji dobra ze złem. W tym kontekście wspomniał walkę z białoruskimi symbolami narodowymi, które mają chrześcijańskie pochodzenie i znaczenie oraz dążenie do dzielenia ludzi i skłócania ich między sobą.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według hierarchy takie właśnie intencje kierowały szefem rosyjskiego wywiadu Siergiejem Naryszkinem, który oświadczył kilka dni temu, że Stany Zjednoczone przez swoje służby wydają instrukcje Kościołowi katolickiemu. Duchowny stwierdził, że kościoły nieustannie wzywają do przebaczenia, zgody, jedności i solidarności, do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem św. Michała Archanioła, nawet w różnych językach, aby sytuacja na Białorusi nigdy nie doprowadziła do wojny domowej.

Tego samego dnia figura św. Michała Archanioła rozpoczęła pielgrzymkę po czterech diecezjach Białorusi.

CZYTAJ TAKŻE: Kościół katolicki na Białorusi odniósł się do słów szefa rosyjskiego wywiadu: „to kłamstwo”

Kresy.pl / catholic.by
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz