Władze Chin zapowiadają utworzenie listy niewiarygodnych przedsiębiorstw. Według komentatora będzie to odpowiedź na działania USA wobec Huawei.

Władze Chin zamierzają stworzyć listę firm, które “nie przestrzegają zasad rynkowych, naruszają umowy i blokują dostawy z powodów niekomercyjnych lub poważnie szkodzą uzasadnionym interesom chińskich firm” – napisał w 3 czerwca portal android.com.pl. O inicjatywie poinformował rzecznik Ministerstwa Handlu Chińskiej Republiki Ludowej Gao Feng.

“Chiny tworzą listę w celu ochrony międzynarodowych zasad gospodarczych i handlowych oraz wielostronnego systemu handlowego, aby przeciwstawić się jednostronnemu i protekcjonizmowi handlowemu oraz chronić bezpieczeństwo narodowe Chin, interesy społeczne i publiczne” – powiedział Gao Feng. Przedstawiciel chińskiego ministerstwa poinformował, że zagraniczne firmy, które znajdą się na przygotowywanej liście zostaną poddane ograniczeniom, nie skonkretyzował jednak na czym miałyby polegać sankcje wobec nich.

Według portalu, inicjatywa chińskich władz to odpowiedź na działania władz USA i amerykańskich korporacji wobec chińskiego potentata przemysłu elektronicznego Huawei. Administracja prezydenta Trumpa oskarża chińskie koncerny o kradzież amerykańskich technologii. Amerykański wymiar sprawiedliwości doprowadził w grudniu do aresztowania w Kanadzie Meng Wanzhou, wiceprezes i dyrektor finansowej Huawei, a zarazem córki założyciela Huawei, firmy będącej największym chińskim producentem sprzętu telekomunikacyjnego. Amerykańskie władze wywierają naciski na władze innych państw, a nawet na własnych obywateli, aby nie korzystali ze sprzętu Huawei.

W maju Departament Handlu USA wpisał w czwartek Huawei na „czarną listę” firm, które muszą występować o specjalne zezwolenie na nabywanie nowoczesnych technologii z USA choć następnie zawiesił wykonywanie tej decyzji na trzy miesiące. Spowodowało to decyzję takich potentatów branży telekomunikacyjnej i elektronicznej jak Google, Intel, Qualcomm, Xilinx i Broadcom o zakończeniu współpracy z chińską spółką.

android.com.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply