Prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow i przebywający z wizytą państwową w Biszkeku prezydent Tadżykistanu Emomali Rahmon podpisali 13 marca układ o granicy państwowej.
Przywódca Kirgistanu podkreślił, że rozwój przyjaznych i dobrosąsiedzkich stosunków z Tadżykistanem jest jednym z kluczowych priorytetów polityki zagranicznej jego kraju. Dżaparow zwrócił uwagę na efektywną pracę komisji rządowych ds. wytyczenia i wytyczenia wspólnej granicy państwowej, które powołano po eskalacji konliktów między dwoma środkowoazjatyckimi państstwami w ostatnich latach, jak zrelacjonował portal Fergana.
Prezydent nazwał podpisanie Traktatu o granicy państwowej decydującym wydarzeniem historycznym. „Ten krok w znaczący sposób przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa, stabilności i zrównoważonego rozwoju nie tylko naszych państw, ale także całego regionu Azji Środkowej” – powiedział Dżaparow.
Rahmon zgodził się z jego opinią, sugerując, że negocjacje w Biszkeku staną się podstawą do rozwoju wielopłaszczyznowego partnerstwa. „Porozumienie graniczne stworzy solidną podstawę do dalszego wzmacniania dalszych stosunków międzypaństwowych. A podpisany solidny pakiet dokumentów otworzy zupełnie nową kartę w stosunkach tadżycko-kirgiskich. Jestem przekonany, że wyniki dzisiejszych spotkań przeniosą stosunki na nowy poziom, który odpowiada podstawowym interesom naszych narodów” – podsumował przywódca Tadżykistanu.
Przy okazji spotkania dwóch prezydentów obu państw podpisano wspólne oświadczenie w sprawie dalszego zacieśniania więzi przyjaźni i dobrego sąsiedztwa, a także szereg memorandów i porozumień dotyczących interakcji w takich obszarach jak energetyka, zaopatrzenie w wodę, budowa i użytkowanie dróg, rolnictwo, przemysł, rozwój „zielonych” technologii.
Tego samego dnia, 13 marca, głowy państw otworzyły w drodze wideokonferencji dwa przejścia graniczne. Otwarte ponownie punkty kontrolne nie działały przez około cztery lata po krótkim konflikcie zbrojnym między krajami.
W wrześniu 2022 r. na pograniczu kirgisko-tadżyckim doszło do intensywnych strzelanin. Według kirgiskich służb granicznych, strona tadżycka rozpoczęła rankiem ostrzał pozycji oddziałów Kirgistanu stacjonujących przy granicy – najpierw z broni ręcznej, a później z moździerzy, wozów opancerzonych czołgów. Co najmniej 94 osoby zginęły, a ponad 100 zostało rannych. Duża eslacja nastąpiła kilka dni po strzelaninie pomiędzy strażnikami granicznymi obu państw.
W ostatnich latach wzdłuż kirgisko-tadżyckiej granicy dochodziło do częstych starć. W 2021 roku doszło do poważnej eskalacji sporu o dostęp do zasobów wodnych, w tym do strzelaniny między siłami zbrojnymi obu krajów. Strony obwiniały się nawzajem o eskalację napięć. Przedmiotem konfliktu była przepompownia wody, którą każdy z krajów uważa za swoją.
Konflikt wynikał z faktu, że obie republiki powstały w ramach Związku Radzieckiego, a w ramach niego granicy nigdy nie delimitowano w całości w terenie.
fergana.news/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!