Udany pierwszy etap negocjacji pokojowych władz Kolumbii z partyzantami

W poniedziałek zakończył się pierwszy etap negocjacji między rządem Kolumbii, a największą działającą w tym państwie organizacją lewicowych partyzantów.

Według oświadczenia wydanego w poniedziałek przez przedstawicieli władz państwowych i Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN) “pierwszy etap negocjacji pokojowych został zakończony z powodzeniem”, jak przytoczył portal telewizji France24. Obie strony stwierdził, że rozmowy, to „latarnia nadziei w świecie pogrążonym w wojnie i destrukcyjnym napięciu”.

Rozmowy odbyły się w stolicy sąsiadującej z Kolumbią Wenezueli – Caracas. Były to pierwsze negocjacje kolumbijskiego rządu z ELN od 2019 r. Chociaż nie uzgodniono zawieszenia broni, obie strony zobowiązały się do „wdrożenia częściowego porozumienia dotyczącego pomocy w nagłych wypadkach”, które rozpocznie się w styczniu w kilku obszarach najbardziej dotkniętych przemocą, zrelacjonowała France24.

Strony zgodziły się również zapewnić „pilną pomoc humanitarną” grupie „więźniów politycznych” ELN. Potwierdzono przy tym, że ELN uwolniła „20 osób, w tym cywilów i członków sił zbrojnych” od 7 sierpnia w pokazie swojego „zaangażowania na rzecz pokoju w Kolumbii”.

Jednak kwestia zawieszenia broni „nie została poruszona” – powiedział Pablo Beltran, szef delegacji lewicowego ugrupowania partyzanckiego.

W sobotę prezydent Kolumbii Gustvo Petro ogłosił wstępne porozumienie z ELN, zakładające umożliwienie wysiedlonym mieszkańcom zachodniej części kraju bezpieczny powrót do ich domów.

Powstała w 1964 r. ELN była przez dziesiątki lat drugą co do wielkości zbrojną organizacją walczącą z władzami Kolumbii. Z największą – Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC) rząd Kolumbii porozumiał się już kilka lat temu i te rozformowały się w zamian za gwarancje polityczne w 2017 r.

Wojna domowa trwa w Kolumbii od 1964 roku, od kiedy FARC i ELN rozpoczęły walkę zbrojną z władzami, wojskiem a także innymi grupami paramilitarnymi. Od tego czasu konflikt pochłonął około 220 tys. ofiar. W przeszłości dochodziło także do konfliktów między obiema lewicowymi partyzanckimi organizacjami, obecnie ELN pozostała ostatnia dużą organizacją tego typu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Gotowość ELN do negocjacji wynika prawdopodobnie ze tego, że w sierpniu Ivan Duque został zastąpiony na stanowisku prezydenta Kolumbii przez Gustavo Petro, pierwszego lewicowca, który stał się przywódcą Kolumbii. Petro prowadzi już normalizację relacji z Wenezuelą, które zostały zerwane przez poprzednika.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply