Federalne Biuro Śledcze (FBI) ogłosiło osobami poszukiwanymi 13 obywateli rosyjskich, którym Stany Zjednoczone zarzucają udział w spisku mającym na celu wpłynięcie na wynik wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku. Wśród osób, za którymi wysłano list gończy, jest Jewgienij Prigożyn, nazywany niekiedy „kucharzem Putina”.

Jak podało w czwartek FBI, poszukiwani Rosjanie to Dżejchun Asłanow, Anna Bogaczewa, Maria Bowda, Robert Bowda, Michaił Burczyk, Michaił Bystrow, Irina Kawierzina, Aleksandra Kryłowa, Wadim Podkopajew, Siergiej Połozow, Gleb Wasylczenko, Władimir Wienkow i Jewgienij Prigożyn. Co ciekawe, list gończy wysłano za nimi nie tylko w językach angielskim i rosyjskim, ale także w języku ukraińskim.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Osoby te są poszukiwane przez FBI za ich domniemany udział w spisku mającym na celu oszukanie USA poprzez utrudnianie, obstrukcję i zwalczanie legalnych funkcji Federalnej Komisji Wyborczej, Departamentu Sprawiedliwości i Departamentu Stanu” – podało FBI. Do wskazanych działań miało dojść od początku 2014 roku do lutego 2018 roku. Jak sprecyzowano, chodziło o próby „dotarcia do jak największej liczby Amerykanów” m.in. w celu ingerencji w wybory w 2016 roku. FBI przypomniało, że w lutym 2018 roku USA objęły te osoby aktem oskarżenia.

Osobny list gończy wysłano za Konstantinem Kilimnikiem, który miał dopuszczać się spisku i utrudniania działalności wymiaru sprawiedliwości USA między lutym a kwietniem 2018 roku. FBI zaoferowało nagrodę w wysokości do 250 tys. dolarów za informacje, które pozwolą ująć Kilimnika.

Przypomnijmy, że chodzi o 13 osób, które w 2018 roku w wyniku dochodzenia prokuratora Roberta Muellera oskarżono o  ingerencję w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Według Muellera Rosjanie udawali Amerykanów i zarządzali kontami w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, YouTube i Instagram, koncentrując się w nich na stwarzających podziały tematach społecznych i politycznych. Grupa kierowana przez Jewgienija Prigożyna, bliskiego współpracownika Władimira Putina, miała dotrzeć ze swoim przekazem do „istotnej liczby” Amerykanów. Przekaz ten miał być nakierowany na „sianie niezgody w systemie politycznym USA”, a od połowy 2016 roku miał koncentrować się na wspieraniu Donalda Trumpa i dyskredytowaniu Hillary Clinton.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Domniemany szef grupy, Jewgienij Prigożyn, jest rosyjskim oligarchą, nazywanym niekiedy „kucharzem Putina”, ponieważ jego firma świadczyła Kremlowi usługi cateringowe. Zgodnie z aktem oskarżenia, Prigożyn kontrolował Concord Catering, grupę, która ufundowała Internet Research Agency – domniemaną „farmę trolli z Olgino”. Miesięczny budżet Internet Research Agency na projekt, który obejmował operację ingerencji w wybory w USA, miał przekraczać 73 miliony rubli rosyjskich, czyli ponad 1,25 miliona dolarów.

Kresy.pl / fbi.gov / cnn.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz