Federalne Biuro Śledcze (FBI) ogłosiło osobami poszukiwanymi 13 obywateli rosyjskich, którym Stany Zjednoczone zarzucają udział w spisku mającym na celu wpłynięcie na wynik wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku. Wśród osób, za którymi wysłano list gończy, jest Jewgienij Prigożyn, nazywany niekiedy „kucharzem Putina”.

Jak podało w czwartek FBI, poszukiwani Rosjanie to Dżejchun Asłanow, Anna Bogaczewa, Maria Bowda, Robert Bowda, Michaił Burczyk, Michaił Bystrow, Irina Kawierzina, Aleksandra Kryłowa, Wadim Podkopajew, Siergiej Połozow, Gleb Wasylczenko, Władimir Wienkow i Jewgienij Prigożyn. Co ciekawe, list gończy wysłano za nimi nie tylko w językach angielskim i rosyjskim, ale także w języku ukraińskim.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8369.32 PLN    (38.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Osoby te są poszukiwane przez FBI za ich domniemany udział w spisku mającym na celu oszukanie USA poprzez utrudnianie, obstrukcję i zwalczanie legalnych funkcji Federalnej Komisji Wyborczej, Departamentu Sprawiedliwości i Departamentu Stanu” – podało FBI. Do wskazanych działań miało dojść od początku 2014 roku do lutego 2018 roku. Jak sprecyzowano, chodziło o próby „dotarcia do jak największej liczby Amerykanów” m.in. w celu ingerencji w wybory w 2016 roku. FBI przypomniało, że w lutym 2018 roku USA objęły te osoby aktem oskarżenia.

Osobny list gończy wysłano za Konstantinem Kilimnikiem, który miał dopuszczać się spisku i utrudniania działalności wymiaru sprawiedliwości USA między lutym a kwietniem 2018 roku. FBI zaoferowało nagrodę w wysokości do 250 tys. dolarów za informacje, które pozwolą ująć Kilimnika.

Przypomnijmy, że chodzi o 13 osób, które w 2018 roku w wyniku dochodzenia prokuratora Roberta Muellera oskarżono o  ingerencję w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Według Muellera Rosjanie udawali Amerykanów i zarządzali kontami w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, YouTube i Instagram, koncentrując się w nich na stwarzających podziały tematach społecznych i politycznych. Grupa kierowana przez Jewgienija Prigożyna, bliskiego współpracownika Władimira Putina, miała dotrzeć ze swoim przekazem do „istotnej liczby” Amerykanów. Przekaz ten miał być nakierowany na „sianie niezgody w systemie politycznym USA”, a od połowy 2016 roku miał koncentrować się na wspieraniu Donalda Trumpa i dyskredytowaniu Hillary Clinton.

Domniemany szef grupy, Jewgienij Prigożyn, jest rosyjskim oligarchą, nazywanym niekiedy „kucharzem Putina”, ponieważ jego firma świadczyła Kremlowi usługi cateringowe. Zgodnie z aktem oskarżenia, Prigożyn kontrolował Concord Catering, grupę, która ufundowała Internet Research Agency – domniemaną „farmę trolli z Olgino”. Miesięczny budżet Internet Research Agency na projekt, który obejmował operację ingerencji w wybory w USA, miał przekraczać 73 miliony rubli rosyjskich, czyli ponad 1,25 miliona dolarów.

Kresy.pl / fbi.gov / cnn.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz