Ekwadorska policja szturmowała ambasadę Meksyku w Quito

Ambasada Meksyku w stolicy Ekwadoru stała się w piątek celem szturmu miejscowych funkconariuszy. Celem personalnym był ukrywający się w placówce dyplomatycznej były ekwadorski wiceprezydent.

Ekwadorska policja wtargnęła w piątek wieczorem do ambasady Meksyku w Quito i aresztowała byłego wiceprezydenta Ekwadoru Jorge Glasa. Stało się to kilka godzin po udzieleniu Glasowi przez rząd meksykański azylu politycznego, podała TeleSUR. Szturm wywołał oburzenie na kontynencie, podała z kolei Al Jazeera.

 

Al Jazeera twierdzi, że ekwadorscy funkcjonariusze ruszyli do szturmu na ambasadę, znajdującą się w dzielnicy finansowej Quito, wyposażeni w taran. Oddział specjalny policji zatrzymał byłego wiceprezydenta bez większych problemów. Glas został natychmiast przetransportowany samolotem do ściśle strzeżonego więzienia w Guayaquil.

54-letni polityk był poszukiwany pod zarzutem korupcji. W ambasadzie Meksyku ukrył się jeszcze w grudniu. Prezydent tego kraju Andres Manuel Lopez Obrador potępił wtargnięcie na teren jego placówki dyplomatycznej jako „autorytarny” akt, a także naruszenie prawa międzynarodowego i suwerenności Meksyku.

Jak podaje Al Jazeera, zgodnie z prawem międzynarodowym ambasady uważane są za suwerenne terytorium kraju, które reprezentują, a Konwencja Wiedeńska regulująca stosunki dyplomatyczne stanowi, że żaden kraj nie może naruszyć ambasady na swoim terytorium.

Rząd Brazylii potępił posunięcie władz Ekwadoru jako „wyraźne naruszenie” norm międzynarodowych i stwierdził, że działanie to „należy zdecydowanie odrzucić, bez względu na uzasadnienie jego podjęcia”. Prezydent Kolumbii Gustavo Petro przekonywał we wpisie na serwisie X, że Ameryka Łacińska „musi utrzymać przy życiu nakazy prawa międzynarodowego pośród barbarzyństwa, które postępuje na świecie”, podczas gdy jego administracja w osobnym oświadczeniu oświadczyła, że będzie zabiegać o przestrzegania praw człowieka obecnie zatrzymywanego Glasa.

Stany Zjednoczone oświadczyły również, że potępiają wszelkie naruszenia konwencji chroniącej misje dyplomatyczne i zachęcają „oba kraje do rozwiązania sporów zgodnie z normami międzynarodowymi”. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres powiedział, że jest „zaniepokojony” nalotem i, według jego rzecznika, wezwał obie strony do wykazania umiaru w rozwiązaniu sporu.

Działania ekwadorskich władz potępiły także Argentyna, Boliwia, Chile, Kuba, Peru, Urugwaj i Wenezuela.

W 2019 r. ambasada samego Ekwadoru w Londynie stała się celem najścia brytyjskiej policji. Funkcjonariusze wyciągnęli z niej założyciela portalu WikiLeaks Juliena Assange’a.

telesurenglish.net/aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply