W związku z problemami w zakupie szczepionek od zachodnich koncernów władze Boliwii zwróciły się do Rosjan.

Pod koniec grudnia Boliwia podpisała swój pierwszy duży kontrakt na szczepionki COVID-19, na łączną liczbę dawek wystarczającą dla zaszczepienia 20 proc. populacji tego południowoamerykańskiego państwa. Władze Boliwii podpisały kontrakt na zakup rosyjskiego preparatu Sputnik V. Pierwsze dawki dotarły do niej pod koniec stycznia czyli w momencie, gdy gwałtownie wzrosła liczba zakażeń koronawirusem, poinformowała w poniedziałek agencja informacyjna Reutera.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„To był istny maraton” – skomentował dla agencji boliwijski minister handlu Benjamin Blanco. Ujawnił on, że Boliwia szukała możliwości zakupu szczepionek nie tylko u Rosjan jednak zachodni producenci „powiedzieli nam, państwom rozwijającym się, że musimy czekać do czerwca”. Blanco nie wymienił nazwy tych zachodnich producentów. Jak do tej pory Boliwijczykom udało się podpisać kontrakt tylko z jednym z nich – brytyjskim AstraZeneca. Oprócz tego Boliwia zaopatrzyła się także w chiński preparat Sinovac Biotech.

Brytyjska agencja twierdzi, że ruch władz Boliwii odzwierciedla szerszą tendencję w Ameryce Łacińskiej, gdzie przeważnie niezamożne państwa obawiają się, że pozostaną w tyle kolejki dostaw preparatów produkowanych przez czołowe koncerny zachodnie. Reuter przypomina, że pierwszym państwem regionu, które zamówiło rosyjską szczepionkę była Argentyna. Atrakcyjność Sputnika V dodatkowo zwiększył lutowy artykuł renomowanego periodyku medycznego „Lancet„, który opublikował wyniki badań dowodzących, że rosyjska szczepionka ma wysoką skuteczność.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosjanie przygotowali dla Boliwii 5,2 mln dawek Sputnika V co wystarczy do zaszczepienia 2,6 mln mieszkańców tego państwa.

Reuter podkreśla, że zamówienie szczepionek jest tylko jednym z elementów ożywienia relacji boliwijsko-rosyjskich. W czasie rozmowy telefonicznej prezydenta Boliwii Luisa Arce z Władimirem Putinem, jaka odbyła się 19 stycznia, przywódcy rozmawiali także o kupnie rosyjskiej technologii dla budowy pierwszej boliwijskiej elektrowni atomowej, współpracy przy eksploatacji złóż gazu ziemnego i litu.

Czytaj także: Słowacja odebrała pierwszą partię rosyjskiej szczepionki

reuters.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz