Operacja brazylijskiej Rio de Janeiro przyniosła bilans dziewięciu zabitych. Funkcjonariusze wkroczyli do faweli – dzielnic biedoty wykorzystywanych przez zorganizowane grupy przestępcze.

Władze brazylijskie poinformowały, że co najmniej dziewięć osób zginęło podczas nalotu policji w mieście Rio de Janeiro. Policja przekazała, że ​​środowa operacja była wymierzona w gangi bazujące w Complexo da Penha, sieci faweli na północy miasta. „Do starcia doszło, gdy drużyny policyjne zostały zaatakowane przez bandytów na miejscu zdarzenia” – poinformowała policja w oświadczeniu, jakie zacytowała Al Jazeera. Akcję rozpoczęto po otrzymaniu przez policję informacji o spotkaniu przestępczych liderów wysokiego szczebla.

11 podejrzanych zostało rannych w ataku, a dziewięciu zmarło w wyniku odniesionych obrażeń. Jeden z funkcjonariuszy trafił do szpitala, jego stan jest stabilny.

Biorąc pod uwagę środową operację w Rio de Janiero łączna liczba zabitych w podobnych operacjach w ciągu ostatnich sześciu dni wzrosła do 42. Brazylijska policja twierdzi, że toczy śmiertelną bitwę z potężnymi grupami przestępczymi, ale niektóre organizacje pozarządowe oskarżają ją o korupcję i łamanie praw człowieka.

Naloty policyjne są stałym źródłem kontrowersji w Brazylii. Wielu polityków uznaje, że są niezbędnym środkiem walki z przestępczością zorganizowaną, która, choć jest dziś słabsza niż przed 2000 r. ciągle pozostaje zmor wielkich brazylijskich miast. Tymczasem krytycy twierdzą, że policja stosuje broń zbyt nonszalancko, wskutek czego jej ofiarami padają niewinni ludzie, współpracuje z grupami paramilitarnymi i sama bierze udział w działalności przestępczej. Twierdzą także również niektórzy mieszkańcy faweli.

Te dzielnice nędzy zaczęły powstawać wokół centrów miast pod koniec XIX wieku. Licznie zasiedlili je wyzwoleni niewolnicy. W XX wieku stały się miejscem tworzenia zorganizowanych grup przestępczych.

Czytaj także: Brazylia: Policjant z dzieckiem na ręku zastrzelił dwóch przestępców [+VIDEO]

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply