Ekwador zdekryminalizował w środę eutanazję, stając się drugim krajem Ameryki Łacińskiej, który pozwolił na tę procedurę w odpowiedzi na pozew wniesiony przez nieuleczalnie chorego pacjenta.

Ponieważ siedmiu z dziewięciu sędziów poparło depenalizację, Sąd Konstytucyjny kraju otworzył lekarzom drzwi do udziału w uśmiercaniu pacjenta. Kara za zabójstwo „nie może być zastosowana wobec lekarza, który dokonuje czynnej eutanazji w celu zachowania prawa do godnego życia” – treść wyrok ekwadorskiego sądu zacytowała France24.

Pozew wniósł w sierpniu Paola Roldan, cierpiąca na stwardnienie zanikowe boczne (ALS), postępującą chorobę neurologiczną, znaną również jako choroba Lou Gehriga. W swojej skardze Roldan zakwestionowała artykuł ekwadorskiego kodeksu karnego, który uznaje działania lekarskie na rzecz tak zwanej eutanazji za zabójstwo zagrożone karą od 10 do 13 lat więzienia.

Decyzja Sądu Konstytucyjnego Ekwadoru oznacza, że będzie on drugim państwem na kontynencie zezwalającym na eutanazję. Do tej pory jedynym takim państwem w Ameryce Południowej była Kolumbia, która zdepenalizowała udział lekarzy w takiej procedurze jeszcze w 1997 r.

Jak podaje jednak France24 w Urugwaju i Chile parlamentarzyści debatują obecnie nad tą kwestią, natomiast w Meksyku obowiązuje tak zwane prawo „dobrej śmierci”, które pozwala pacjentowi lub jego rodzinie zrezygnować z aparatury podtrzymującej życie.

Sąd Konstytucyjny Ekwadoru zlecił miejscowemu Ministerstwu Zdrowia sporządzenie regulaminu procedury tak zwanej eutanazji w ciągu dwóch miesięcy. Ze swojej strony biuro Rzecznika Praw Obywatelskich musi w ciągu sześciu miesięcy przygotować projekt ustawy o eutanazji, który w ciągu roku ma zostać zatwierdzony przez parlament.

Czytaj także: Kanada: Zaproponowali jej eutanazję, bo “zbyt długo czekała na windę dla niepełnosprawnych”

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply