Wenezuela i Kolumbia w poniedziałek ponownie otworzyły swoją granicę dla przewozów towarowych.

W uroczystości otwarcia granicy wzięli udział nowy prezydent Kolumbii Gustavo Petro oraz przedstawiciele administracji prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Pierwsza ciężarówka opuściła San Antonio del Tachira po wenezuelskiej stronie granicy tuż po południu i przekroczyła most im. Simona Bolivara prowadzącego do Cucuta w Kolumbii.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Portal telewizji France24 przypomniała, że granica kolumbijsko-wenezuelska została otwarta po siedmiu latach częściowego zamknięcia i trzech latach zamknięcia całkowitego.

Z kolei portal telewizji TeleSUR przytoczył komentarz prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro – „przesyłam prezydentowi Gustavo Petro wyrazy wdzięczności ponad 30 milionów wenezuelskich mężczyzn i kobiet za ten ogromny krok, jaki podjęliśmy w celu przywrócenia relacji braterstwa, jedności, współpracy i komplementarności między naszymi narodami, co jest rzeczą najważniejszą”.

„Wznawiamy stosunki i podejmujemy zdecydowane kroki w celu całkowitego i absolutnego otwarcia granicy między bratnimi narodami” – napisał Maduro na Twitterze.

Kolumbia zerwała stosunki dyplomatyczne z Wenezuelą w 2019 roku pod rządami konserwatywnego prezydenta Kolumbii Ivana Duque. Prowadził on politykę wspierania opozycji przeciwko rządom Nicolasa Maduro i jego partii socjalistycznej. Władze Wenezueli oskarżały Kolumbie o umożliwianie rajdów grup zbrojnych zamierzających do wsparcia wenezuelskiej opozycji. Z kolei Kolumbijczycy zarzucali Caracas wspieranie lewicowej partyzantki na terytorium ich państwa.

Jednak odkąd w sierpniu Duque został zastąpiony na stanowisku prezydenta Kolumbii przez Petro, pierwszego lewicowca na tym stanowisku, rozpoczęła się poprawa relacji dwustronnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

To ponowne otwarcie jest pierwszym krokiem w kierunku całkowitego przywrócenia relacji handlowych między dwoma krajami, które w 2008 roku były warte około 7,2 miliarda dolarów.

Jak przekazała TeleSUR w poniedziałek władze Kolumbii udzieliły wenezuelskim liniom lotniczym Turpial Airlines zezwolenia na realizację połączeń między stolicami dwóch państw, zawieszonych od marca 2020 r.

france24.com/telesurenglish.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz