Prezydent Wenezueli gotowy na normalizację relacji z USA

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zadeklarował, że jest gotowy do rozmów z władzami USA, które próbowały obalić jego rządy i obłożyły jego państwo sankcjami.

Maduro powiedział w wywiadzie udzielonym w niedzielę, że jest gotów pracować na rzecz normalizacji stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, pomimo utrzymujących się sankcji paraliżujących jego kraj. Maduro wygosił te słowa kilka dni po tym, jak wenezuelska opozycja zdecydowała w piątek o odwołaniu Juana Guaido ze stanowiska uznawanego przez siebie prezydenta tymczasowego. Guaido został w tej roli w 2019 r. uznany przez wiele krajów zachdonich, w tym Polskę i USA.
„Wenezuela jest gotowa, całkowicie gotowa, do podjęcia kroków w kierunku procesu normalizacji stosunków dyplomatycznych, konsularnych i politycznych z obecną administracją USA i przyszłymi administracjami” – powiedział Maduro w wywiadzie transmitowanym przez wenezuelską telewizję państwową, której fragment przytoczył w poniedziałek portal francuskiej gazety “Le Monde”.
Chociaż administracja obecnego prezydenta USA Joe Bidena utrzymuje politykę formalnego nieuznawania rządu Maduro, w zeszłym roku wysłała delegatów do Caracas, aby się z nim spotkali i negocjowali między innymi wymianę więźniów. „Jesteśmy przygotowani do dialogu na najwyższym szczeblu, do relacji opartych na szacunku i chciałbym, aby promień światła dotarł do Stanów Zjednoczonych Ameryki, aby odwrócili kartę i porzucili swoją ekstremistyczną politykę, i przeszli do bardziej pragmatycznej polityki z szacunku dla Wenezueli” – powiedział jej obecny przywódca.
Przewodniczący wenezuelskiego Zgromadzenia Narodowego tworzonego przez polityków opozycji nieuznających wyborów nowej izby Juan Guaido ogłosił się w styczniu 2019 r. tymczasowym prezydentem Wenezueli. Ówczesny prezydent USA Donald Trump wkrótce potem zadeklarował, że uznaje Guaido za prawowitego przywódcę Wenezueli.  Za USA uczyniło tak kilkadziesiąt państw zachodnich w tym Polska. Rządzący państwem prezydent Nicolas Maduro uznał wystąpienie opozycjonisty za uzurpację oraz ogłosił zerwanie stosunków dyplomatycznych z USA.

USA z kolei przekazały dostęp do środków finansowych Wenezueli pozostających w zasięgu amerykańskich instytucji Guaido i nałożyły rozległe sankcje na ten południowoamerykański kraj, w tym jego sektor naftowy, kluczowy dla wenezuelskiej gospodarki. Bank of England nałożył sekwestr na zgromadzone w jego skarbcu rezerwę złota Wenezueli.W piątek wspomniane zgromadzenie wenezuelskiej opozycji zadecydowało o zastąpieniu rządu Guaido pięciosobową radą powierniczą, kontrolującą wenezuelskie aktywa zajęte przez państwa zachodnie.

Mimo inspirowania masowych protestów ulicznych a nawet zbrojnej rebelii Guaido nie zdołał jednak przejąć władzy w kraju.

Jeszcze w marcu pojawiły się informacje o tym, że Amerykanie chcą znieść sankcje wobec wenezuelskiej ropy, by łagodzić kryzys energetyczny i wzrost cen surowca wynikający z wojny rosyjsko-ukraińskiej i restrykcyjnej polityki OPEC. Następnie administracja Joe Bidena zezwoliła koncernowi naftowemu Chervron na eksploatację złóż naftowych, jakie amerykański potentat posiada w południowoamerykańskim państwie. Władze USA rozważają dalsze łagodzenie antywenezuelskich sankcji.

lemonde.fr/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply