Amerykański okręt desantowy USS Fort McHenry z 500 marynarzami na pokładzie wpłynął na wody Morza Czarnego. Jego działania monitoruje jeden z rosyjskich okrętów patrolowych.

Dowództwo operacyjne 6. Floty USA poinformowało w niedzielę o tym, że okręt desantowy USS Fort McHenry kieruje się przez cieśniny tureckie w stronę Morza Czarnego. W niedzielę wieczorem ministerstwo obrony Rosji podało, że według jego wiedzy okręt zawinął do rumuńskiego portu w Konstancy.

Według agencji Interfax na pokładzie amerykańskiego okrętu znajduje się około 500 marynarzy. USS Fort McHenry dysponuje dokiem dla pięciu poduszkowców przeznaczonych do desantowania piechoty morskiej i sprzętu wojskowego. Jest także uzbrojony w artylerię przeciwlotniczą i broń rakietową.

“Przerzucenie USS Fort McHenry na wody Morza Czarnego potwierdza naszą wspólną determinację, aby zapewnić bezpieczeństwo Morza Czarnego i wzmocnić nasze trwałe relacje z sojusznikami z NATO i partnerami w regionie. Nasze rutynowe operacje na Morzu Czarnym demonstrują również nieodłączną elastyczność i możliwości amerykańskiej 6. floty” – powiedziała wiceadmirał Lisa Franchetti, głównodowodząca 6. floty USA.

Jak podaje Interfax, USS Fort McHenry wchodzi w skład większej grupy okrętów USA, które wpłynęły na Morze Śródziemne 31. grudnia 2018 roku. Pozostałe okręty tej grupy pozostają na Morzu Śródziemnym.

Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że do monitorowania działań USS Fort McHenry skierowano okręt patrolowy Floty Czarnomorskiej “Pytliwyj”. Rosjanie podają, że zgodnie w Konwencją de Montreux z 1936 roku okręty wojenne państw nie leżących nad Morzem Czarnym mogą przebywać na tym akwenie do 21 dni. Według Interfaxu od czasu incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej okręty USA i innych państw NATO regularnie wpływają na Morze Czarne.

CZYTAJ TAKŻE: Okręt USA zbliżył się do spornych wysp na Morzu Południowochińskim. Chiny: to prowokacja

Kresy.pl / Interfax

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Gaetano
    Gaetano :

    Najwyraźniej gołąbek pokoju chce go strzec na dwóch frontach jednocześnie. Wiceadmirałka? Zajmować się dziećmi albo smażyć steki, względnie inne pożyteczne rzeczy, a nie do kierowania flotą.