Władze centralne Etiopii postanowiły usiąść do stołu rozmów z tigrajskimi separatystami, z którymi toczą wojnę od dwóch lat.

Rząd Etiopii poinformował w poniedziałkowym oświadczeniu, że jego delegacja wyjechała do RPA, aby wziąć udział w rozmowach z przedstawicielami Tigrajskiego Ludowego Frontu Wyzwolenia (TPLF). W rozmowach pośredniczy Unia Afrykańska, podała telewizja France24.

“Rząd Etiopii postrzega rozmowy jako okazję do pokojowego rozwiązania konfliktu i utrwalenia poprawy sytuacji w terenie” – władze Etiopii przekazały w oświadczeniu.

Kindeya Gebrehiwot, rzecznik TPLF, przekazał, że delegacja separatystów już jest w RPA. “Nalegamy: natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych, nieograniczony dostęp humanitarny i wycofanie sił erytrejskich. Nie ma rozwiązania militarnego!” – napisał na Twitterze Gebrehiwot.

 

Według agencji Reutera delegacji Tigrajczyków przewodzą jeden z czołowych generałów TPLF, Tsadkan Gebretensae i rzecznik organizacji Getachew Reda.

W listopadzie 2020 roku doszło do wybuchu konfliktu zbrojnego między TPLF, przez trzy dekady współrządzącym Etiopią i rządem centralnym. Armii rządowej udało się rozbić główne oddziały Tigrajczyków i przejąć kontrolę na głównymi miastami północnego regionu, jednak wiosną separatyści odzyskali kontrolę na obszarem swojej prowincji i zaczęli prowadzić wypady na sąsiedniego regiony Etiopii. W ostatnich miesiącach ofensywę znów podjęły siły rządowe.

Konflikt spowodował też poważne migracje na terytorium kraju, który ma problem z zadbaniem o uchodźców wewnętrznych.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply