Władze Sudanu oskarżyły Etiopię o przeprowadzenie egzekucji schwytanych sudańskich żołnierzy.

Ambasador Etiopii w Chartumie zostanie wezwany do lokalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które ogłosiło też, że zamierza wycofać swojego przedstawiciela dyplomatycznego w sąsiednim państwie. Według Sudańczyków, etiopscy wojskowi dokonali egzekucji siedmiu sudańskich żołnierzy ujętych w rejonie granicznym, jak przekazał w poniedziałek portal telewizji Al Jazeera.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według strony sudańskiej jej żołnierze zostali pojmani przez Etiopczyków 22 czerwca. Chartum twierdzi, że po egzekucji ciała zabitych sudańskich żołnierzy zostały wystawione na widok publiczny. Sudańska armia już zagroziła „odpowiednią odpowiedzią” na działania Etiopii.

Relacje między sąsiadującymi ze sobą afrykańskimi państwami są złe do schyłku 2020 r. w grudniu zaczęło dochodzić do starć etiopskich żołnierzy i bojówkarzy z żołnierzami sudańskimi. Stroną agresywną mają być Etiopczycy. Sudan już zdecydował się przerzucić dodatkowe oddziały na granicę. Konflikt dotyczy rejonu al-Faszka gdzie na międzynarodowo uznanym terytorium Sudanu wypas i uprawę prowadzą etiopscy rolnicy. Misji mediowania między dwoma afrykańskimi państwami podjęła się Unia Europejska. Dochodziło do wtargnięć sił etiopskich na terytorium Sudanu.

Dodatkowo relacje między Etiopią i Sudanem psuje wielka inwestycja tej pierwszej, to jest budowa tamy na Nilu, która może osłabić jego nurt w dalszym biegu, na terytorium Sudanu i Egiptu. Z tego powodu oba te państwa koordynują swoje działania dyplomatyczne przeciw Etiopii.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz