Deklaracja szczytu BRICS zawiera 134 punkty na 43 stronach. Wśród głównych tematów znajduje się dalszy rozwój stowarzyszenia, sankcje, rozwiązywanie konfliktów regionalnych, w tym na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.
Dokument podsumowujący szczyt formatu jaki odbył się w rosyjskim Kazaniu zrelacjonowala agencja informacyjna TASS.. Zgromadzeni przywódcy państw poparli kompleksową reformę Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), w tym jej Rady Bezpieczeństwa, aby uczynić ją bardziej demokratyczną, reprezentatywną i skuteczną, jak stwierdzili. Odzwierciedla to sygnalizowane już wcześniej stanowisko Rosji, która proponowała włączyć do RB ONZ stałych przedstawicieli Afryki oraz Indie i Brazylię.
Kraje BRICS poparły zapobieganie wyścigowi zbrojeń w przestrzeni kosmicznej, a także opowiedziały się za opracowaniem dokumentu dotyczącego bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej.
Państwa formatu wezwały do wzmocnienia reżimu nieproliferacji i strefy wolnej od broni nuklearnej na Bliskim Wschodzie. Wyraziły ona zaniepokojenie eskalacją w tym regionie i potępiły izraelski atak na konulat Iranu w Syrii oraz dywersję przeprowadzoną przy pomocy wybuchowych pagerów. Przywódcy BRICS podkreślili potrzebę odnowienia przez wszystkie strony porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego.
BRICS przypomniały swoje narodowe stanowiska w sprawie konfliktu na Ukrainie i zapoznały się z propozycjami mediacji. Wyrażono przy tym pozytywną ocenę przewodnictwa Federacji Rosyjskiej w stowarzyszeniu.
Kraje BRICS zgodziły się na uproszczenie procedur handlowych między państwami. Przywódcy wezwali do szybkiego sfinalizowania i przyjęcia w ramach ONZ kompleksowej konwencji w sprawie walki z międzynarodowym terroryzmem. Odnotowali postęp w realizacji wspólnych projektów w obszarach biomedycyny, zielonej energii, nauk o kosmosie i badań polarnych.
Kraje BRICS wezwały do reformy instytucji z Bretton Woods poprzez zwiększenie udziału krajów rozwijających się w zarządzaniu gospodarką światową. „Architektura finansowa” świata ma ulec zmianie. Przywódcy zgodzili się na wymianę najlepszych praktyk w zakresie ochrony praw własności intelektualnej.
Kraje BRICS wyraziły głębokie zaniepokojenie negatywnym wpływem jednostronnych sankcji na gospodarkę światową i inne obszary stosunków międzynarodowych. Poparły otwarty wielostronny system handlowy, w którym centralną rolę odgrywa WTO, ze szczególnym traktowaniem krajów rozwijających się. Zgodzili się wspólnie dawać odpór jednostronnym środkom protekcjonistycznym, które nie są zgodne z WTO, także tym przyjmowanym pod pretekstami ekologicznymi, co jest aluzją do „zielonego ładu” Unii Europejskiej. Na szczycie sprzeciwiono się również „wszelkim formom dyskryminacji w prowadzeniu zawodów sportowych”.
Udzielono poparcia inicjatywie Federacji Rosyjskiej dotyczącej utworzenia giełdy zbożowej, która w przyszłości obejmie inne sektory rolnictwa.
BRICS wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy i uwolnienia wszystkich zakładników bez warunków wstępnych. Przywódcy wezwali strony konfliktu do wykazania się powściągliwością. Potępili także izraelskie ataki na obiekty pomocy humanitarnej i infrastrukturę w Palestynie. Opowiedzieli się za bezwarunkowym poszanowaniem suwerenności Syrii i ochroną jej integralności terytorialnej. Wyrażono poparcie dla niepodległości Palestyny w granicach z 1967 r.
Państwa zgodziły się na przekształcenie Nowego Banku Rozwoju w wielostronny bank rozwoju dla krajów rynków wschodzących. Kraje BRICS postanowiły zintensyfikować współpracę finansową w kontekście zagrożeń geopolitycznych, co odzwierciedla dążenia Rosji i Chin do dedolaryzacji handlu światowego.
Państwa BRICS Państwa uznały za konieczne wzmocnienie współpracy w zakresie opracowywania szczepionek i projektów medycyny nuklearnej, co ma stanowić znaczący wkład w rozwój medycyny na całym świecie.
BRICS powstał w 2006 roku i początkowo obejmował Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Niezachodnie potęgi postanowiły nawiązać bliższe relacje w obliczu istniejącej wówczas jeszcze hegemonii USA i ich sojuszników. Następnie dołączyła Republika Południowej Afryki.
24 sierpnia 2023 r. przywódcy krajów BRICS przyjęli deklarację o zaproszeniu do niego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Argentyny, Egiptu i Etiopii. Pełne członkostwo nowych krajów w organizacji rozpoczęło się 1 stycznia 2024 roku, z wyjątkiem Argentyny, która po zwycięstwie Javiera Milei w wyborach prezydenckich wycofała się z formatu.
tass.ru/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!