Na szczycie BRICS w Kazaniu prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował nowe formy współpracy bloku państw niezachodnich, którego szczyt odbywa się właśnie w Kazaniu.

„Sugerujemy utworzenie nowej platformy inwestycyjnej BRICS, która posłużyłaby jako solidny mechanizm wzmacniania naszych krajowych gospodarek i zapewniania wsparcia finansowego krajom globalnego Południa i Wschodu” – powiedział do zebranych w Kazaniu Putin, którego słowa zacytował portal Africa News. Rosyjski prezydent zaproponował także stworzenie pod egidą organizacji giełdy zbożowej.

Putin stwierdził, że kilka krajów BRICS należy do czołowych producentów zbóż, roślin strączkowych i nasion oleistych na świecie. Zaproponował utworzenie giełdy zbożowej BRICS, która pomogłaby w stworzeniu uczciwych i wiarygodnych wskaźników cen tych produktów i surowców, podkreślając jej znaczenie w utrzymaniu bezpieczeństwa żywnościowego. Inicjatywa ta miałaby na celu ochronę interesów państw bloku przed negatywnymi wpływami zewnętrznymi, spekulacjami i sztucznym niedoborem artykułów spożywczych.

Rosja aktywnie opowiadała się też za utworzeniem nowego systemu płatności, który miałby stanowić alternatywę dla sieci bankowej SWIFT i umożliwić Moskwie obejście zachodnich sankcji i prowadzenie handlu z partnerami.

Trzydniowy szczyt BRISC, w którym uczestniczyli przedstawiciele 36 krajów, takich jak Chiny, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Republika Południowej Afryki, uwydatnił fiasko inicjatyw państw zachodnich, mających na celu izolację Rosji, ocenił Africa News.

BRICS powstał w 2006 roku i początkowo obejmował Brazylię, Rosję, Indie i Chiny. Niezachodnie potęgi postanowiły nawiązać bliższe relacje w obliczu istniejącej wówczas jeszcze hegemonii USA i ich sojuszników. Następnie dołączyła Republika Południowej Afryki.

24 sierpnia 2023 r. przywódcy krajów BRICS przyjęli deklarację o zaproszeniu do niego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii ​​Saudyjskiej, Iranu, Argentyny, Egiptu i Etiopii. Pełne członkostwo nowych krajów w organizacji rozpoczęło się 1 stycznia 2024 roku, z wyjątkiem Argentyny, która po zwycięstwie Javiera Milei w wyborach prezydenckich wycofała się z formatu.

africanews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz