W raporcie Wojewody Dolnośląskiego “Wstępna diagnoza integracji uchodźców ukraińskich po 24.02.2022 roku na terenie Dolnego Śląska” można przeczytać o przykładach problematycznych zachowań, powielających się w różnych gminach.

Typowe jest uwidacznianie się wielu problemów życiowych w miejscu zamieszkania. Oprócz przykładów dobrego współistnienia i pomocy wzajemnej w trakcie spotkań organizowanych przez jednostki samorządowe można usłyszeć przykłady problematycznych zachowań, powielających się w różnych gminach i powiatach Dolnego Śląska. Skala zjawisk wymaga odrębnych, dokładniejszych badań – czytamy w raporcie ” Wstępna diagnoza integracji uchodźców ukraińskich po 24.02.2022 roku na terenie Dolnego Śląska”.

najbardziej niepokojące zachowania zgłaszane w wywiadach:

1.pozostawianie dzieci bez opieki

2.nadużywanie alkoholu

3. impulsywne odreagowywanie trudnych przeżyć na najbliższym otoczeniu

4.brak szacunku dla dóbr materialnych stanowiących wyposażenie miejsc instytucjonalnych

5.stosowanie kar cielesnych wobec dzieci

6.niechęć do konfrontacji z rzeczywistością (np. odmowa mówienia w języku polskim)

Autorzy raportu zwracają uwagę, że pojawiały się negatywne reakcje wobec pomocy świadczonej mężczyznom. “Pomoc świadczona kobietom, dzieciom, osobom starszym, chorym lub niepełnosprawnym nie budziła takich emocji jak udzielanie schronienia mężczyznom” – czytamy.

Przypomnijmy, w serwisach społecznościowych i lokalnych mediach ukraińskich pojawiły się doniesienia o nieprzepuszczaniu do Polski mężczyzn, posiadających 3. grupę inwalidzką. Podobna sytuacja ma dotyczyć również rodziców rodzin wielodzietnych oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. Podawano też, że strona ukraińska tymczasowo zamknęła część przejść granicznych. Opublikowano też nagrania, m.in. z przejścia w Jagodzinie, gdzie kolejka osób, głównie kobiet, nie może przejść na polską stronę. Z kolei na przejściu Szeginie-Medyka grupa Ukraińców miała rozpocząć protest przeciwko ograniczeniu wyjazdów z Ukrainy. Ponadto, z pociągu relacji Kijów-Przemyśl służby miały wyprowadzić około 20 mężczyzn. Są też informacje o wzmożonej kontroli dokumentów u osób, które chcą wyjechać w ramach systemu „Szlach” (Droga).

Według informacji podawanych przez część mediów ukraińskich, zgodnie z wytycznymi służb, przez granicę nie są przepuszczane osoby z 3. grupą inwalidzką, ale bez potwierdzenia odroczenia przez wojskowych w odpowiednich dokumentach (nie dotyczy to osób z wyraźnymi oznakami niepełnosprawności). Analogiczna sytuacja ma dotyczyć ojców rodzin wielodzietnych lub samotnie wychowujących dzieci. W przypadku systemu Szlach, wyjechać mogą tylko ci, którzy jadą za granicę w celach humanitarnych, a wcześniej jeździli jako wolontariusze z pomocą humanitarną. Ponadto, według tych informacji nie są przepuszczani Ukraińcy z czasowym zwolnieniem od mobilizacji na okres do 6 miesięcy ze względów zdrowotnych oraz ci, którzy niedawno otrzymali zezwolenie na pobyt stał winnym kraju.

Tłem tych doniesień mają być zmiany w ukraińskim prawodawstwie dotyczącym mobilizacji. Według mediów z Ukrainy, władze zamierzają zrezygnować z koncepcji „ograniczonej sprawności” i powoływać do wojska również mężczyzn z 3. grupą inwalidzką. Sam projekt został zarejestrowany w parlamencie, ale jeszcze nie jest procedowany.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply