Na koniec III kwartału br. w ZUS zarejestrowanych było prawie 750 tys. Ukraińców, o ponad 20 proc. więcej niż rok temu. Ogółem, cudzoziemcy stanowią już 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych w Polsce.

W czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że na koniec III kwartału br. liczba ubezpieczonych wyniosła 16 mln 143 tys. osób. Na koniec września 2022 r. było to o 1,3 proc. więcej stosunku do poprzedniego roku.

Cytowana w komunikacie prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska przekazała, że cudzoziemcy stanowią już 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych w Polsce. Dla porównania, w październiku 2021 roku obcokrajowcy stanowili 5,3 proc. ubezpieczonych.

 

Jak podano, na koniec września zarejestrowanych w ZUS było już ponad milion obcokrajowców – aż o 23,5 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku oraz wzrost o 19,4 proc. w stosunku do stanu na koniec 2021 r.

„W liczbie tej 59 proc. osób było pracownikami, 2,5 proc. prowadziło działalność gospodarczą, a pozostali byli objęci innymi formami zatrudnienia” – wskazała prof. Uścińska.

Jak poinformowano, największą grupę ubezpieczonych cudzoziemców stanowili obywatele Ukrainy. Na koniec III kwartału br. było ich 744 388 – o 20,7 proc. więcej niż w tym samym okresie 2021 roku i o 18,7 proc. więcej niż w grudniu 2021 roku.

Łącznie, Ukraińcy stanowili 71,2 proc. ubezpieczonych w Polsce cudzoziemców i 4,6 proc. wszystkich ubezpieczonych w naszym kraju.

Przeczytaj: ZUS wydaje rocznie 36 mln zł na emerytury dla Ukraińców. Niektórym dużo dopłaca do świadczeń

Czytaj również: Rośnie liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS

Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply