O nowelizacji ustawy oświatowej na Litwie szef MSZ Radosław Sikorski rozmawiał w środę w Warszawie z ambasador Litwy w Polsce Loretą Zakarevičien? ? poinformował PAP rzecznik resortu Marcin Bosacki.

Bosacki podkreślił, że strona polska liczy na to, iż strona litewska odpowie na deklarowaną wielokrotnie i od wielu lat naszą gotowość do dialogu i poszukiwania rozwiązań m.in. w sprawie szkolnictwa mniejszości narodowych, w tym mniejszości polskiej na Litwie.

„Niestety, ostatnie działania litewskich władz znacznie ograniczają możliwości i sens takiego dialogu” – ocenił rzecznik MSZ.

Na pytanie, czy strona polska liczy na to, że władze Litwy zmienią jeszcze zdanie w sprawie noweli (obecnie czeka ona na podpis prezydent Litwy) Bosacki odparł: „Zawsze liczymy, że druga strona, w tym wypadku strona litewska odpowie pozytywnie na nasze chęci rozwiązania trudnych problemów i bolejemy nad tym, że decyzja Sejmu litewskiego wskazuje, że na razie takiej woli nie ma”. „Jesteśmy też oczywiście na bieżąco w kontakcie z przedstawicielami mniejszości polskiej” – powiedział Bosacki.

Podkreślił również, że liczyliśmy na kontakty w sprawie tej nowelizacji, gdyż strona litewska deklarowała chęć konsultacji na szczeblu ministrów oświaty czy edukacji. „Niestety, mimo zaproszenia ze strony pani minister Hall dla jej litewskiego odpowiednika przez cztery miesiące nie znalazł on czasu, by przyjechać do Warszawy, co konstatujemy z kolejnym rozczarowaniem” – dodał rzecznik MSZ.

Przyjęta w ubiegły czwartek nowela przewiduje, że w szkołach mniejszości narodowych na Litwie, w tym polskich, lekcje dotyczące historii Litwy, geografii Litwy, a także wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy będą prowadzone w języku litewskim. W litewskim języku w całości będzie wykładamy przedmiot o nazwie podstawy wychowania patriotycznego. Zgodnie z nową ustawą od roku 2013 w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony.

Kurier Wileński/PAP/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply