Sympatyk partii Wiosna Roberta Biedronia zamieścił w sieci fotografię pisarza i wydawcy Andrzeja Stasiuka, znanego m.in. z wyraźnie proukraińskich poglądów, w koszulce z grafiką w postaci ukraińskiego tryzuba z głową i skrzydłami Orła Białego. Zdaniem prof. Andrzeja Zapałowskiego, jest to profanacja polskiego godła.

Na jednej z grup na portalu społecznościowym Facebook zamieszczono zdjęcie znanego pisarza Andrzeja Stasiuka w koszulce z połączonymi godłami narodowymi Polski i Ukrainy. W centrum znajduje się Tryzub, z głową polskiego Orła Białego pośrodku i jego skrzydłami po bokach. Całość, w białym kolorze, umieszczono na czarnym tle.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zdjęcie zamieścił w sieci Maciej Łuszczyński-Lempka, Polak mieszkający w Niemczech i sympatyk „Wiosny” Roberta Biedronia. Był jednym z sygnatariuszy listu Polaków mieszkających w Niemczech, w którym krytykowano nowelizację ustawy o IPN, a w tym kontekście „ubliżanie Żydom i Ukraińcom” i zarzucano osobom publicznym wygłaszania wypowiedzi o antysemickim charakterze, a także tolerowanie antysemityzmu w Polsce.

„W Polsce powstaje cichaczem Rzeczpospolita Obydwojga Narodów bis : polskiego i ukraińskiego. A Stasiuk jest jest jej jak widać zagożałym fanem [pis.oryg. – red.]” – skomentował zdjęcie Łuszczyński-Lempka. Później w komentarzach dodatkowo zachwycał się tym:

„Widzę, ze niektórzy komentują to z niesmakiem. A to przecież wspaniała rzecz – głęboka integracja z Ukrainą, naszym najbliższym nam kulturowo sąsiadem”.

W innym komentarzach pisał m.in., że masowy napływ Ukraińców do Polski nie jest niczym niezwykłym w kontekście polskiej emigracji zarobkowej, a Polska jest zmuszona przyjmować imigrantów „z przyczyn demograficznych, ekonomicznych i kulturowych”. Nie sprecyzowano, z kiedy pochodzi zdjęcie, gdzie je wykonano ani kto jest jego autorem.

O sprawie informował na Facebooku m.in. prof. Andrzej Zapałowski. Jego zdaniem, doszło do profanacji polskiego godła.

Sam Andrzej Stasiuk jest znany m.in. ze swoich mocno proukraińskich poglądów. W 2017 roku, z uwagi na nieprzeznaczenie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pierwszy raz od 1989 środków na zorganizowanie głównych obchodów rocznicy operacji „Wisła”, wszedł w skład Komitetu Honorowego Społecznych Obchodów 70. rocznicy akcji „Wisła” przy Związku Ukraińców w Polsce. Komitet ogłosił wówczas zbiórkę na ten cel. Rok wcześniej podpisał się, m.in. obok Adama Michnika, Aleksandra Kwaśniewskiego czy Mateusza Kijowskiego pod listem Ukraińców, w którym salonowe i liberalne środowiska skupione wokół magazynu „Liberte”, niedługo przed rocznicą ludobójstwa na Wołyniu, przepraszały ich za wyrządzone im krzywdy. Był też sygnatariuszem opublikowanego na łamach „Gazety Wyborczej” listu przeciwko nowelizacji ustawy o UPN.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 2018 roku ukazał się album, który nagrał wspólnie z ukraińskim zespołem Haydamaky. Promując go, wspólnie z liderem zespołu gościł w programie Jakuba Wojewódzkiego, wręczając mu wówczas koszulkę z „kostuchą” z kosą na rowerze z płonącym w tle Kremlem. Z uwagi na kolorystykę (czerwone płomienie nad czarnymi murami) w sieci pojawiały się komentarze, że grafika ma podtekst neobanderowski (barwy OUN-UPA).

W grudniu ub. roku Związek Ukraińców w Polsce zamieścił na swoim profilu na Facebooku klip ukraińskiego zespołu Haydamaky do pieśni „Czerwona Kalina”, tu pod tytułem „Oj, u łuzi czerwona kałyna” [„Ой, у лузі червона калинa”], popularnej wśród UPA i nazywanej niekiedy jej nieoficjalnym hymnem. W klipie zespół gra na tle portretu Romana Szuchewycza, głównodowodzącego UPA.

Andrzej Stasiuk. Fot. facebook.com, Maciej Luszczyński-Lempka

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. zefir
  zefir :

  Zgodnie z art 28 Konstytucji RP „godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu”. To godło podlega ustawowej urzędowej ochronie.W związku z ewidentną,prowokacyjną profanacją godła RP czas na działanie prokuratury RP-to test na jej polskość.Bez oczekiwanego działania prokuratury RP,nie bądżmy zdziwieni,że inny przedstawociel Narodu Polskiego rozliczy debila antypolskiego.

 2. jwu
  jwu :

  To ukazuje dobitnie ,że Polska jest krajem dla równych i równiejszych.Gdzie ciąga się po sądach narodowców za koszulki z „przekreślonym” sierpem i młotem,oskarżając ich właścicieli o gloryfikowanie komunizmu.A bezczeszczenie godła narodowego w przypadku tego wymienionego powyżej ,przechodzi bez echa.Nie wiem skąd u nas tyle banderowskich odchodów ? Bo jakoś nie docierają do mnie informacje o pro polskich środowiskach na Ukrainie ,które walczą o odblokowanie ekshumacji ,prawdę historyczna i dobre imię Polski i Polaków.

 3. Willgraf
  Willgraf :

  jak widać w bandyckiej III RP – obrażanie godła Polski jest nie zauważane przez banderowska prokuraturę udającą polską i broniąca nielegalnej organizacji jaka jest związek Ukraińców gdyż promuje ustrój neonazistowski- banderyzm ! kiedyś za te antypolskie działania odpowiecie karnie przed prawdziwa Polską a nie chazarskim tworem III RP – POTWIERDZA TO WASZE UMIŁOWANIE DO TYCH CHAZARSKICH WIDEŁ

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych chłonków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 4. vader213
  vader213 :

  Przepraszam pana Petra Poroszenkę, pana Igora Isajewa, pana Andrzeja Deszczycę i pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także naród litewski, za ich publiczne znieważenie w internecie z powodu przynależności narodowej a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publiczne nawoływanie do przestępstwa na ich szkodę i publiczne pochwalanie przestępstwa. Przepraszam również panią Marię Przełomiec i Róże Thun za publiczne nawoływanie do popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, iż tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.