Salonowe i liberalne środowiska skupione wokół magazynu „Liberte” wystosowały list do Ukraińców przepraszając ich za wyrządzone im krzywdy. Po listem podpisali się min. Mateusz Kijowski, Aleksander Kwaśniewski i Adam Michnik.

Liberałowie biją się w pierś w imieniu Polaków i mówią o zagrożeniu Europy przez „nacjonalizm” i „rosyjski imperializm”. Pisza także o „bratobójczych konfliktach” pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Poniżej pełna treść listu otwartego:

Dziękujemy za Wasz list i prosimy o wybaczenie krzywd zadanych naszym braciom Ukraińcom polskimi rękoma.

Bracia Ukraińcy,

w 1894 roku, na zjeździe polskich i ukraińskich literatów oraz dziennikarzy we Lwowie, Iwan Franko, poeta, pisarz i myśliciel, powiedział: „W całej Słowiańszczyźnie nie ma dwóch takich narodów, które by pod względem życia politycznego i duchowego tak ściśle zrosły się ze sobą, tak licznymi były powiązane więzami, a mimo to tak ciągle stroniły jeden od drugiego, jak Polacy i Ukraińcy”. Z czasem, na nasze wspólne nieszczęście, stronienie zastąpiła nienawiść i nacjonalizm oraz ich nieodrodna córa – zbrodnia – której doświadczyli pospołu Polacy i Ukraińcy na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, na Chełmszczyźnie, w Bieszczadach i na Ziemi Przemyskiej. Tym bardziej raduje nas Wasz list, ze znamiennymi słowami „prosimy o wybaczenie”, w którym nie uchylacie się od odpowiedzialności za polskie krzywdy lat czterdziestych ubiegłego stulecia. My również składamy hołd ofiarom bratobójczych konfliktów polsko-ukraińskich.

Dziękujemy za Wasz list i prosimy o wybaczenie krzywd zadanych naszym braciom Ukraińcom polskimi rękoma. Przed nami podobne słowa wypowiedzieli przedstawiciele polskiego Kościoła katolickiego, do wzajemnego przebaczenia gorąco zachęcał nasze narody papież Jan Paweł II. Na rzecz pojednania niestrudzenie działali Jerzy Giedroyc i Jacek Kuroń, a także prezydenci naszych państw. Apelujemy do społeczeństw i parlamentów obu krajów, by nie zapominano o ich naukach.

Wina wymaga zadośćuczynienia, którym w relacjach między naszymi narodami jest wykuwanie prawdziwego braterstwa. Na przekór polskiej i ukraińskiej małoduszności, w dobrych, ale też w złych czasach, które, być może, nadchodzą na naszą wspólną Europę, zagrożoną nacjonalizmami i rosyjskim imperializmem.

Zagrożenia łatwiej przetrwać razem. Zachowujemy dla was podziw i solidarność w walce z agresorem, który od ponad dwóch lat okupuje część ukraińskiej ziemi, nie chcąc dopuścić do spełnienia się waszego marzenia o życiu w zjednoczonej Europie.

Lech Wałęsa, przewodniczący pierwszej Solidarności, laureat pokojowej nagrody Nobla, były prezydent

Aleksander Kwaśniewski, były prezydent

Bronisław Komorowski, były prezydent

Włodzimierz Cimoszewicz, były premier

Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych

Adam Rotfeld, były minister spraw zagranicznych

Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych

Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych

Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej

Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu

Róża Thun, deputowana Parlamentu Europejskiego

Adam Szlapka, poseł, polityk partii Nowoczesna

Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji

Władysław Frasyniuk, przywódca pierwszej Solidarności, były więzień polityczny, poseł

Zbigniew Bujak, przywódca pierwszej Solidarności, były więzień polityczny, poseł

Zbigniew Janas, przywódca pierwszej Solidarności, były poseł

Bogdan Lis, przywódca pierwszej Solidarności, były więzień polityczny, poseł

Janusz Onyszkiewicz, rzecznik pierwszej „Solidarności”, były minister obrony narodowej

Henryk Wujec, członek kierownictwa pierwszej „Solidarności”, były więzień polityczny, były poseł

Grażyna Staniszewska, przywódczyni pierwszej Solidarności, więziona w stanie wojennym, była posłanka

Andrzej Wielowieyski, były poseł, senator, deputowany Parlamentu Europejskiego, działacz katolicki

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”

Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika „Polityka”

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”

Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska”

Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny magazynu „Liberte!”

Jarosław Kuisz, redaktor naczelny tygodnika internetowego „Kultura Liberalna”

Karolina Wigura, socjolożka, „Kultura Liberalna”, Uniwersytet Warszawski

Sławomir Sierakowski, redaktor naczelny czasopisma „Krytyka Polityczna”

Seweryn Blumsztajn, prezes Towarzystwa Dziennikarskiego

Andrzej Seweryn, aktor, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie

Grzegorz Gauden, były dyrektor Instytutu Książki

Kazimierz Sowa, duchowny rzymskokatolicki, publicysta

Tomasz Dostatni, dominikanin, publicysta

Ludwik Wiśniewski, dominikanin, duszpasterz akademicki, były działacz antykomunistycznej opozycji demokratycznej

Stanisław Opiela – jezuita, były prowincjał prowincji mazowiecko-wielkopolskiej Towarzystawa Jezusowego, były przełożony niezależnej prowincji rosyjskiej

Andrzej Stasiuk, pisarz, wydawca

Monika Sznajderman, wydawczyni

Paweł Smoleński, reporter, laureat nagrody pojednania polsko-ukraińskiego

Marek Beylin, publicysta „Gazety Wyborczej”

Wojciech Maziarski, publicysta „Gazety Wyborczej”

Danuta Kuroń, działaczka społeczna

Krzysztof Stanowski, działacz społeczny, współzałożyciel Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą

Iza Chruślińska, publicystka, uczestniczka polsko-ukraińskich inicjatyw społecznych

KRESY.PL

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

25 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   azar :

   Lista Schindlera. Doborowe towarzystwo zaprzańców do powieszenia na gałęzi lub zbiorowego odstrzału. Intelektualiści się znaleźli. PiSiorki też chętnie by się tam podpisali ażeby nie te doborowe towarzystwo hehehe. Ale poczekajmy bo oni stworzą swoją listę przeprosin i pojednania. Gosiewska, vel Grajek i inne banderpsy już przebierają nóżkami.

  • Avatar
   lhr :

   „lepiej mieć za sąsiada państwo potężne, choćby nawet bardzo obce i bardzo wrogie, niż międzynarodowy dom publiczny.

   Z tych wszystkich względów program niepodległej Ukrainy nie może liczyć na to, żeby Polska za nim stanęła, a tym mniej, żeby zań krew przelewała.”

   Roman Dmowski 1930

 1. Avatar
  manetekelfares :

  Właśnie wróciłem z Wrocławia. Jestem załamany. Jeszcze w poprzednią niedzielę robiłem z córką zdjęcia przy pomniku ofiar polskich zamordowanych przez oun- upa. A w środę pomnik ten był już zdewastowany. Jakoś nie widziałem o tym wzmianki w żadnych me(r)diach. Za to widzę wypociny polskojęzycznych skurwysynów. A pisiory niczym się od tych niby przeciwników nie różnią. Robią to samo, co i kwachy, bolki i mikchniki… A Polska umiera. Na każdym kroku mowa niemiecka vel ukraińska…

 2. Avatar
  jaremaw :

  Tak czytam te nazwiska i po krótkiej refleksji dochodzę do wniosku że powinniśmy się cieszyć że nie przepraszają ukraińców za to że części Polaków udało się ujść z życiem z tych pogromów bo stali się niewygodnymi świadkami.Moim dziadkom się udało i nikt mi nie będzie mówił kto tam był dobry a kto zły.

 3. Avatar
  sylwia :

  Gdy Polacy buntują się przeciwko przejawom antypolskiego szowinizmu Ukraińców w Polsce i oddawaniu przez nich czci ludobójczej UPA, szajka wrogów Polski pisze czołobitny list do Ukraińców, którego celem jest zachęcenie ich do zwiększenia antypolskich prowokacji. Napisali, że Ukraińcy pospołu z Polakami doznali zbrodni. To jest kłamstwo: Ukraińcy nie doznali od Polaków zakopywania lub palenia żywcem, krzyżowania, masowych gwałtów i mordów, wypruwania kobietom jelit i piłowania żywcem wyjących z bólu ludzi. Inne kłamstwo to wzmianka o rosyjskim imperializmie, który powstrzymuje Ukrainę od wstąpienia do UE. Ani przyłączenie Krymu do Rosji ani istnienie dwóch donbaskich republik nie są żadną przeszkodą dla członkostwa Ukrainy w UE. To rządy państw UE na czele nie chcą Ukrainy w UE bo to by było dla nich zbyt kosztowne. Ukraina może liczyć na przyjęcie do UE gdy wystąpią z niej wszystkie państwa prócz Polski i Estonii. Ten kłamliwy i demagogiczny list podpisali wsród sobie podobnych Kwaśniewski [Sztolcman], Kijowski [Kiewer], Komorowski [Szczynukowycz] i Michnik [Szechter]. Zachowajmy tę listę nazwisk antypolskich aktywistów. Może sie przyda.

 4. Avatar
  jan53 :

  Kiedys organizacje tych panow lub ich „protoplaści” po przeczytaniu takiego g…….paszkwilu autorow wsadziliby na długie lata do kicia lub zrobiliby z nich kaleki.Teraz tylko takie intelektualnie inaczej bezmózgi wsadzić w samolot i wyslac bez prawa powrotu do Kijowa.Za dużo pozwala się V kolumnie a potem lament ze kolaboranci sa w srod nas.

 5. Avatar
  sobiepan :

  Świetny list i pełna lista szmat mieniących się Polakami.Życiorysy tych osobników mówią same za siebie: Jedno jest pewne należy takie informacje przenosić na Papier i w odpowiednm czasie wyciągnąć konsekwencje. Lech Wałęsa, przewodniczący pierwszej Solidarności, laureat pokojowej nagrody Nobla, były prezydent

  Aleksander Kwaśniewski, były prezydent

  Bronisław Komorowski, były prezydent

  Włodzimierz Cimoszewicz, były premier

  Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych

  Adam Rotfeld, były minister spraw zagranicznych

  Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych

  Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych

  Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej

  Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu

  Róża Thun, deputowana Parlamentu Europejskiego

  Adam Szlapka, poseł, polityk partii Nowoczesna

  Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji

  Władysław Frasyniuk, przywódca pierwszej Solidarności, były więzień polityczny, poseł

  Zbigniew Bujak, przywódca pierwszej Solidarności, były więzień polityczny, poseł

  Zbigniew Janas, przywódca pierwszej Solidarności, były poseł

  Bogdan Lis, przywódca pierwszej Solidarności, były więzień polityczny, poseł

  Janusz Onyszkiewicz, rzecznik pierwszej „Solidarności”, były minister obrony narodowej

  Henryk Wujec, członek kierownictwa pierwszej „Solidarności”, były więzień polityczny, były poseł

  Grażyna Staniszewska, przywódczyni pierwszej Solidarności, więziona w stanie wojennym, była posłanka

  Andrzej Wielowieyski, były poseł, senator, deputowany Parlamentu Europejskiego, działacz katolicki

  Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”

  Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika „Polityka”

  Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”

  Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska”

  Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny magazynu „Liberte!”

  Jarosław Kuisz, redaktor naczelny tygodnika internetowego „Kultura Liberalna”

  Karolina Wigura, socjolożka, „Kultura Liberalna”, Uniwersytet Warszawski

  Sławomir Sierakowski, redaktor naczelny czasopisma „Krytyka Polityczna”

  Seweryn Blumsztajn, prezes Towarzystwa Dziennikarskiego

  Andrzej Seweryn, aktor, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie

  Grzegorz Gauden, były dyrektor Instytutu Książki

  Kazimierz Sowa, duchowny rzymskokatolicki, publicysta

  Tomasz Dostatni, dominikanin, publicysta

  Ludwik Wiśniewski, dominikanin, duszpasterz akademicki, były działacz antykomunistycznej opozycji demokratycznej

  Stanisław Opiela – jezuita, były prowincjał prowincji mazowiecko-wielkopolskiej Towarzystawa Jezusowego, były przełożony niezależnej prowincji rosyjskiej

  Andrzej Stasiuk, pisarz, wydawca

  Monika Sznajderman, wydawczyni

  Paweł Smoleński, reporter, laureat nagrody pojednania polsko-ukraińskiego

  Marek Beylin, publicysta „Gazety Wyborczej”

  Wojciech Maziarski, publicysta „Gazety Wyborczej”

  Danuta Kuroń, działaczka społeczna

  Krzysztof Stanowski, działacz społeczny, współzałożyciel Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą

  Iza Chruślińska, publicystka, uczestniczka polsko-ukraińskich inicjatyw społecznych

 6. Avatar
  zefir :

  Objawiło się nam 44-ech miłośników morderców Polek i Polaków,dzieci,dziewczyn kobiet i starców,z wykorzystaniem niewyobrażalnych metod okrucieństwa OUN-UPA i innych ukraińskich wojskowo-policyjnych formacji.Tych 44-ech niby salonowych Polaków poczuwa się do wyrządzenia krzywdy anielskim Ukraińcom i przepraszają,we własnym imieniu niech przepraszają.Nigdy jednak w imieniu Polek i Polaków,gdyż nie mają do tego prawa!.Wśród tych 44-ech niemal jeżdżców apokalipsy „listowników” nie ma żadnego,który uszedł ostrzu ukraińskich noży,wideł i siekiery,więc co?Zmówili się,czy kpią z mickiewiczowskiego szyfru 44:””Z matki obcej,krew jego dawne bohatery,A imię jego czterdzieści i cztery”.Wśród tych 44-ech jest natomiast wielu zdrajców ,kapusiów ,donosicieli,styropianowych nieudaczników,alimenciarzy i antypolskich,wręcz antynarodowych miłośników doktryny Spinellego (vide Róża Thun)Jakież to dawne bohatery Bolków,Szechterów,sztolcmanów,Szczynukowiczów,Lisiczek?Ich bohatery,to zdrada ,zaprzaństwo,nienawiść,złodziejstwo i okrócieństwo na Narodzie Polskim.Te ich bohatery winny wisieć,a nie być podłożem do chwały ich zboczonych,zdradzieckich następców .Przynoszą Polakom tylko wstyd i hańbęCzy A Mickiewicz mógł przewidywać nadejście takich 44-_ech libertyńskich,lewackich,POmyleńców?Doskonały powód do poruszenia wyobrażni i komentowania tajemniczej niezwykłości mickiewiczowskiej liczby 44.