Jak można przeczytać na stronie sejmu, posłowie Lewicy złożyli interpelację do Ministerstwa Edukacji Narodowej, w której nazywają Stefana Czarnieckiego zbrodniarzem wojennym.

Posłowie Marek Rutka, Hanna Gill-Piątek, Monika Falej, Katarzyna Kotula, Anita Kucharska-Dziedzic, Katarzyna Ueberhan, Maciej Kopiec, Robert Obaz i Paweł Krutul złożyli 21 marca interpelację, w której nazywają Stefana Czarnieckiego zbrodniarzem wojennym.

Członkowie Lewicy nie chcą żeby postać, której poświęcona jest jedna ze zwrotek Hymnu Polski, była nazywana w szkołach bohaterem.

„Do tego podstawa programowa z historii nie jest w pełni realizowana w szkole i jest sprzeczna z nauczaniem religii. Według podstawy Stefan Czarniecki jest „bohaterem”, a był nie bohaterem, ale zbrodniarzem wojennym” – pisali w dokumencie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dziennik Łódzki poprosił o komentarz do sytuacji posłankę Hannę Gill-Piątek. Według niej – „Czarniecki w czasach bardzo krwawych wyróżniał się wyraźnie na tle epoki czymś, co można nazwać wyjątkową inwencją w ekspresji okrucieństwa” – mówiła.

Zobacz też: Rosyjska lewica manifestowała w Dzień Obrońcy Ojczyzny [+FOTO]

Zdaniem Pani poseł Stefan Czerniecki nie powinien posiadać w Polsce swoich pomników. Na koniec porównała dowódcę do członków podziemia niepodległościowego takich jak Romuald Rajs „Bury” i Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”.

Zobacz też: Bosak: Lewica nie nawiązuje do polskich tradycji

W pozostałej części interpelacji posłowie Lewicy zwrócili uwagę na błąd w podręczniku szkolnym do historii. W jednym miało zostać napisane, że Adolf Hitler był założycielem NSDAP. W rzeczywistości partia nazistowska powstała w 1919 jako Niemiecka Partia Pracy między innymi z inicjatywy Antona Drexlera.

„Chociażby w podręczniku do historii wydawnictwa Nowa Era do 8 klasy podstawówki, który jest dopuszczony do użytku szkolnego od roku szkolnego 2018/2019, znajduje się (w temacie dotyczącym Trzeciej Rzeszy) nieprawdziwe stwierdzenie, że Adolf Hitler był założycielem NSDAP. W rzeczywistości założycielami Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników byli Anton Drexier i Dietrich Eckart, co potwierdza publikacja Bogusława Wołoszańskiego „Największy Wróg Hitlera” str. 35 w wydaniu z 2012 i „Rozmowy przy stole”, wyd. Charyzma 1996, ISBN 83-85820-02-07” – napisali posłowie w interpelacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl/Dziennik Łódzki

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. gotan
  gotan :

  czy ci co się podpisali w tej interpelacji,nie zdają sobie sprawy,ę ich dziadkowie i pradziadkowie byli też zbrodniarzami wojennymi?….Skąd to bydło polskojęzyczne się bierze w naszej Polsce?…Skąd? Domniemam,że wszyscy to „szczyle” bez wiedzy i pro-komuniści…

 2. Czeslaw
  Czeslaw :

  Polska lewica nienawidzi Polski, nie identyfikuje się z tożsamością polską, od czasu I-ej w.ś. i powstania Niepodległej Polski zawsze stawali przeciwko naszej niepodległości. Walczyli w szeregach Rosji bolszemickiej przeciwko Polsce w 1920 r. i potem taką samą postawą się wykazywali w okresie międzywojennym szpiegując i siejąc dywersję w II-ej RP na rzecz komunistycznej Rosji. Dla polskiej lewicy naród polski ma im służyć a jeżeli oni nie rządzą to gotowi są zniszczyć Polskę. Widać to wyrażnie jak działają europosłowie z tej formacji, sami zarabiają olbrzymie pieniądze ale np. wnioskują w PE by Polsce nie przyznawać należnych pieniędzy. To przecież normalni podli zdrajcy. Wymienię tylko niektórych: Miller, Cimoszewicz, Biedroń, Lewandowski, Sikorski, Tusk, to że niektórzy z nich firmują się że są z PO niczego nie zmienia to też lewactwo (czerwone, różowe, tęczowe itd). Protestują przeciwko Polakowi i katolikowi Czarnieckiemu a nie przeszkadza im Bonaparte w Hymnie, który był rzeczywiście zbrodniarzem wojennym, kazał zakłuć bagnetami jeńców arabskich bo szkoda było kul. Oczywiście każde wydarzenie historyczne należy oceniać na tle epoki a nie według dzisiejszych kryteriów ale te lewackie, niedouczone jełopy o tym nie wiedzą. Nienawiść do Polski wszystko im przesłania.

 3. franciszekk
  franciszekk :

  Oszalałe lewactwo wszelkiej maści w różnych odcieniach czerwieni a nawet wielu barw skoro Czarneckiego nazywają zbrodniarzem wojennym to krwawych agresorów – Szwedów zapewne nazwią WYZWOLICIELAMI!
  Podobnie jak to się ma z tzw. wyzwoleniem Polaków w czasie II wojny światowej – agresja bolszewicka 17 – IX – 1939r

 4. jaro7
  jaro7 :

  Mnie to nie dziwi ,dla mnie głupota lewaków jest bezgraniczna,a to ze nie identyfikują się z polskimi bohaterami nie dziwi,przecież to oni drą japę że Bury,Łupaszka,czy Basaj to zbrodniarze,nie wiem dla nich może „bohaterami’ sa szaulisi,banderowcy,ubeki,stalin,pol-pot,che i inni lewicowi zbrodniarze.Niektórzy Polacy maja tyle wspólnego z Polską i Polakami że sa polskojęzyczni.Często tacy polskojęzyczni wysługują się obcym.