Zawiadomienia zostały złożone do prokuratury pod koniec sierpnia.

Jak przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Michał Dziekański, miasto powinno doprecyzować, osobno dla każdej zgłoszonej nieruchomości, co wskazuje na popełnienie przestępstw i o jakim złamaniu prawa mowa. Rzecnik powiedział: “Miasto zawiadomiło nas, że podejrzewa, iż w związku z reprywatyzacją nieruchomości, których lista została dołączona do zawiadomień, doszło do szeregu nieprawidłowości. Wnioskujemy o uzupełnienie tych informacji”.

Jak pisaliśmytrzy zawiadomienia dotyczące nieprawidłowości ws. reprywatyzacji złożył wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. Jedno z nich dotyczy m.in. dwójki prawników, którzy mogli dopuścić się czynów zagrożonych karą. Prokuratura chce uzupełnienia dwóch pozostałych, do których załącznikami są wykazy ponad 2424 nieruchomości zwróconych od 2003 r. oraz 2613 wciąż rozpatrywanych postępowań reprywatyzacyjnych w toku. Miasto ma doprecyzować również zawiadomienie zawierające załącznik dotyczący 805 decyzji zwrotowych z lat 1995-2002, gdzie wydano prawo użytkowania wieczystego.

Rzecznik Dziekański stwierdził, że prokuratura dała miastu czas do 20 września.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Kolejni politycy zamieszani w aferę reprywatyzacyjną?
„Do dymisji!”, „Hańba!” – burzliwa sesja Rady Miasta Warszawy ws. reprywatyzacji [+VIDEO]

Centralne Biuro Antykorupcyjne od kwietnia 2016 roku przeprowadza kontrolę decyzji reprywatyzacyjnych wydanych w Warszawie wydanych w latach 2010-16. Dotyczą one głównie zwrotów gruntów i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945, a które podlegają zwrotowi lub odszkodowaniu.

Aktualnie Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi dziewięć spraw dotyczących nieprawidłowości przy reprywatyzacji warszawskich gruntów i budowli m. in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 – obecnie Plac Defilad 1 – oraz ul. Kazimierzowskiej 34.

Zadaniem prokuratorów jest zbadanie czy nie doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Już teraz prokuratura złożyła wniosek o wpisanie ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym dotyczącej działki przy Placu Defilad w Warszawie.

CZYTAJ WIĘCEJ:
PiS przyjrzy się propozycji ustawy reprywatyzacyjnej autorstwa PO

Oprócz tego sprawą zajmują się też trzy zespoły prokuratorskie – po jednym w prokuraturach regionalnych we Wrocławiu i Warszawie, oraz zespół koordynujący w Prokuraturze Krajowej.

kresy.pl / stooq.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply