Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ukląkł w niedzielę przed kwaterą, w której pochowane są polskie ofiary zbrodni katyńskiej na cmentarzysku ofiar NKWD w Bykowni pod Kijowem.

Poroszenko oświadczył w przemówieniu: Bykowniański las to miejsce wspólnej pamięci narodu ukraińskiego, polskiego i innych. Schylając głowę i składając kwiaty w miejscach pamięci, nad zbiorowymi mogiłami, gdzie wraz z Ukraińcami pochowanych jest tysiące rozstrzelanych z rozkazu Stalina polskich patriotów i przedstawicieli innych narodowości oświadczamy: my, Ukraińcy, solidarni jesteśmy ze wszystkimi narodami, które ucierpiały z rąk totalitarnych reżimów.

Prezydent Ukrainy wziął udział w uroczystościach Dnia Pamięci Ofiar Represji Politycznych w Bykowni. Na miejscu obecny był także ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.

CZYTAJ TAKŻE: Szeremeta: cmentarz katyński w Bykowni pod Kijowem jest nielegalny [+VIDEO]

To jest jedno z największych w świecie cmentarzysk hańby ludzkości, która potrafiła dokonać mordów na taką skalę. Sowieci chcieli z tego zrobić zbrodnię anonimową. To nie jest zbrodnia anonimowa – powiedział polski dyplomata.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zginęło tu dużo obywateli Polski, ludzi, wyznaczonych przez władze komunistyczne do eksterminacji. Duża część polskich oficerów, ofiar zbrodni katyńskiej – dodał Jan Piekło.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraina: Sprofanowano polski cmentarz w Bykowni [+FOTO]

W położonym przy granicy Kijowa lesie w Bykowni w zbiorowych mogiłach pochowano około 150 tys. ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym ok. 3,5 tys. Polaków z listy katyńskiej.

Polaków pogrzebanych Bykowni, zamordowano na podstawie decyzji najwyższych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku, tej samej, której efektem było zgładzenie łącznie ok. 22 tys. Polaków m.in. w Katyniu, Charkowie i Kalininie.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    lp :

    Poroszenko rżnie głupa chociaż dobrze wie, że ukraińcy to była druga co do wielkości narodowość w ZSRR i że w dużej części mordercami byli ukraińcy z sowieckiej ukrainy. Z kolei druga część ukraińców, ci z Małopolski Wschodniej i Wołynia mordowali pod sztandarami z hakenkreuzem. Waltzman zaś robi z oprawców męczenników, stawiając ich po stronie ofiar. Z kolei zdrajca piekło wtóruje mu dzielnie bredząc o „anonimowej zbrodni” jakichś „sowietów” a dobrze wie jak wielu ukraińców było wśród tych „sowietów”. Wrodzone zaś okrucieństwo i nienawiść do Lachów i Żydów sprawiły, że chętnie wysługiwali się władzy radzieckiej jak i Niemcom w eksterminacji ludności polskiej i żydowskiej.