Minister w kancelarii premiera Agnieszka Ścigaj zapowiedziała działania rządu zachęcające Ukraińców do osiedlania się na wsi i mniejszych miastach.

Ścigaj, wywodząca się z ruchu Kukiz ’15, ostatnio w kole Polskie Sprawy, została kilka dni temu powołana do rządu między innymi po to by zająć się kwestią milionów ukraińskich imigrantów i uchodźców. W poniedziałkowym wywiadzie telewizyjny nowa minister zapowiedziała, że rząd będzie starał się doprowadzić do osiedlania Ukraińców na polskiej prowincji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Chcemy zachęcić Ukraińców, aby z dużych miast przeprowadzili się na prowincję, bo tam będzie mieszkanie, praca, tam także są duże potrzeby, bo polska wieś się trochę wyludnia” – słowa Ścigaj zacytował portal Bankier.pl. Minister chce zaoferować przybyszom lokale komunalne za niski czynsz. Jak twierdzi Ścigaj polskie gminy dysponują takimi zasobami. Według minister, średnio, na każdą 15–20-tysięczną gminę przypada około 30–40 pustostanów.

„Można je wykorzystać pod wynajem, wydzierżawić je od prywatnych właścicieli na potrzeby mieszkań komunalnych, na przykład na 5-6 lat. Gmina wzięłaby za to odpowiedzialność, korzystałaby, dając możliwość zamieszkania rodzinom” – powiedziała Ścigaj.

Sugerowała ona, że w małych miejscowościach niektórym osobom łatwiej znaleźć pracę niż w miastach.

Przypomnijmy, że jeszcze przed rozpoczęciem wojny, w 2021 r. padł rekord liczby wystawionych obcokrajowcom zezwoleń na pracę w Polsce i oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu. W ubiegłym roku wystawiono cudzoziemcom prawie 3 mln takich dokumentów. To ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej.

Informowaliśmy, że pod koniec ubiegłego roku w ZUS do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego zgłoszono niemal 872 tys. obcokrajowców z około 160 państw. Obywatele Ukrainy stanowili najliczniejszą grupę (635 tys. ubezpieczonych). Systematycznie rośnie także liczba Białorusinów pracujących w Polsce.

Przyjęta w listopadzie ub. roku przez Sejm nowelizacja wprowadza znaczące ułatwienia dla zatrudniania w Polsce pracowników ze Wschodu, głównie Ukraińców. Wydłużono im z 6 do 24 miesięcy możliwość pracy na zwykłe oświadczenie od pracodawcy. Dodatkowo, firmy uznane przez rząd za strategicznie ważne dla gospodarki i chcące zatrudniać obcokrajowców będą miały pierwszeństwo.

bankier.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz