Minister Paweł Mucha skomentował zaskakujące postanowienie Sądu Najwyższego.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha jest zdania, że czwartkowe postanowienie Sądu Najwyższego o „zawieszeniu” przepisów dotyczących wieku emerytalnego sędziów SN zostało wydane bez podstawy prawnej. – pisze Polska Agencja Prasowa.

W czwartek Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniami dotyczącymi reformy sądownictwa w Polsce w kontekście unijnych przepisów. W związku z tym zdecydował się „zawiesić” działanie trzech przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym na podstawie artykułu 755 kodeksu postępowania cywilnego.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta uważa, że postanowienie SN nie odpowiada polskiemu prawu i faktycznie zostało wydane bez podstawy prawnej. Według niego Sądowi Najwyższemu chodzi o „obejście prawa”.

Na podstawie przepisu, który jest przepisem kodeksu postępowania cywilnego ustawy z roku 1994 r. – takiego przepisu, który stanowi podstawę zabezpieczenia, próbuje się wyprowadzać tego rodzaju argumentację, która jest zupełnie niewłaściwa dla kwestii związanych z zadawanymi w trybie pytań prejudycjalnych dla TSUE kwestiami. – cytuje ministra Muchę Polska Agencja Prasowa.

Zdaniem Muchy art. 755 kpc nie daje podstaw do „zawieszenia” stosowania przepisów a taka instytucja w polskim porządku prawnym nie istnieje.

Jak zauważa PAP, artykuł, na który powołał się SN, stanowi że sąd może m.in. „unormować prawa i obowiązki stron lub uczestników postępowania na czas trwania postępowania” a także „zawiesić postępowanie egzekucyjne lub inne postępowanie zmierzające do wykonania orzeczenia”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że postanowienie Sądu Najwyższego ostro skrytykowali niektórzy eksperci. Sebastian Kaleta, były rzecznik ministerstwa sprawiedliwości, a teraz członek stołecznej komisji weryfikacyjnej powiedział tadiu RMF FM, że jest to „sędziowski rokosz i kompletnie bezprawne działanie”. Kaleta uważa, że kwestie, o które SN pyta TS UE, zostały już wyjaśnione przez polski Trybunał Konstytucyjny w 1998 roku. Z kolei prof. Czesław Kłak z WSPiA w Rzeszowie wskazywał w rozmowie z TVP Info, że w polskim prawie nie ma instytucji „zawieszenia” ustawy lub przepisu. Według niego art. 755 kpc, na który powołali się sędziowie SN, nie stanowi takiej podstawy.

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz