Parlament Kirgistanu podjął w środę decyzję o zawieszeniu w pełnieniu obowiązków przewodniczącej Sądu Najwyższego w związku z postepowaniem w sprawie korupcji.

Z wnioskiem o przegłosowanie zawieszenia Gulbar Kalijewej w funkcji przewodniczącej Sądu Najwyższego zwrócił się do Żogorku Kenesz (parlamentu) prezydent Sadyr Żaparow. Wniosek ten złożył w trybie nagłym Anarbek Kałmatow przedstawiciel prezydenta przy parlamencie, jak podał portal Kloop.kg.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Deputowani początkowo oponowali przeciwko szybkiemu głosowaniu proponując wcześniejsze wysłuchanie wyjaśnień Kalijewej. Jeden z nich Dastan Bekeszew powoływał się na medialne doniesienia o tym, że na przewodniczącą Sądu Najwyższego wywierane są naciski – „Rozumiem prawo prezydenta. Ale byłoby dobrze wysłuchać jej samej czy jest nacisk na nią czy nie”.

Jednak przedstawiciel prezydenta przekonywał parlamentarzystów, że byłoby to bezprzedmiotowe w związku z orzeczenim komisji dyscyplinarnej, iż Kalijewa może odpowiadać karnie. I właśnie na podstawie tej decyzji prezydent oparł swój wniosek o jej zawieszenie w pełnieniu obowiązków.

Większość deputowanych dała się przekonać. 61 na 106 obecnych na posiedzeniu zagłosowało za zawieszeniem Kalijewej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

4 marca komisja dyscyplinarna Rady Sędziów zadecydowała, że przewodnicząca Sądu Najwyższego może zostać pociągnięta do odpowiedzialności. Wniosek o to złożyła Prokuratura Generalna Kirigstanu, która podejrzewa Kalijewą o korupcję przy okazji zamówienia i wdrożenia systemu informatycznego „Miejscowy sąd”. Według prokuratora naraziła ona bezpieczeństwo narodowe państwa oraz przyczyniła skarbowi państwa stratę o sumie 211 tys. somów.

Czytaj także: Nowy prezydent Kirgistanu o statusie języka rosyjskiego

kloop.kg/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz