Według serwisu internetowego dwumiesięcznika Press w tym roku TV Biełsat nie otrzyma wsparcia finansowego z budżetu państwa.

Press.pl podał w piątek, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które od 2007 roku wsparło Biełsat kwotą 210 mln złotych z rezerwy celowej na polską współpracę rozwojową, w tym roku pieniędzy Biełsatowi nie przekaże. Resort tłumaczy, że rezerwa została zmniejszona ze 145 do 100 mln złotych, a w trakcie prac komisji sejmowych finansowania stacji nie wskazano.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według szefowej Biełsatu Agnieszki Romaszewskiej-Guzy wstrzymanie finansowania stacji byłoby zerwaniem porozumienia MSZ z właścicielem Biełsatu – Telewizją Polską. „Jestem temu przeciwna, to nie jest dobry pomysł” – mówiła Romaszewska-Guzy. Wedle jej słów w latach 2018 i 2019 Biełsat otrzymywał z MSZ pod 20 mln złotych rocznie, co stanowiło około połowę budżetu stacji. Pozostałe środki pochodziły z TVP oraz finansowania zagranicznego.

Przypomnijmy, że kwestia finansowania Biełsatu z budżetu państwa stanęła już pod znakiem zapytania w 2017 roku. Mówiło się o jego zmniejszeniu o dwie trzecie. Romaszewska-Guzy twierdziła wówczas, że oznaczałoby to likwidację stacji. Ostatecznie pieniądze na Biełsat znalazły się – nie tylko w Polsce ale i w Wielkiej Brytanii.

PRZECZYTAJ: Biełsat dostanie 5 milionów funtów od Wielkiej Brytanii

Kontrowersyjna stacja

Biełsat TV to wchodzący w skład TVP kanał satelitarny dla Białorusinów nadający w języku białoruskim, posiadający także rosyjskojęzyczny serwis informacyjny i serwis internetowy.

W czerwcu 2016 roku poseł Robert Winnicki proponował, uzyskanie przychylności władz Białorusi dla polskiej mniejszości w tym kraju w zamian za wycofanie polskiego poparcia dla demokratyzacji Białorusi. Według posła „zwijanie akcji demokratycznej” powinno rozpocząć się od zaprzestania finansowania stacji TV Biełsat, która według niego „prowadzi jednostronną propagandę białoruskich środowisk opozycyjnych. „Dzięki takiej postawie tracimy możliwość znaczącego polepszenia naszych relacji z Mińskiem i wynegocjowania polskich szkół na Białoruś”– uważał Winnicki.

PRZECZYTAJ:

MSZ przeznaczy na dotację dla TVP Polonia 11 mln zł, podczas gdy Bielsat otrzyma 17 mln zł

Skandal w MSZ. Resort wydaje ponad 24 razy więcej na Biełsat niż na media polskie na Białorusi

Bohater filmu TV Biełsat pozuje z flagą neonazistów [+FOTO]

Tomaszewski: dlaczego TV Biełsat dostaje 25 mln zł na rusyfikację Polaków, a na Litwie nie ma polskiej telewizji?

20 mln zł od rządu dla TV Biełsat, 8 mln dla TVP Wilno

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej informowaliśmy, że dziennikarka telewizji Biełsat, Katerina Barushka a właściwie Katarina Przybylska była autorką paszkwilanckiego reportażu na temat Polski wypuszczonego przez telewizję Al-Jazeera. Wiosną arabski kanał Al-Jazeera wyświetlił reportaż o tytule Poles Apart, który w wyjątkowo oszczerczy i niesprawiedliwy sposób opisuje obecną sytuację społeczno-polityczną w Polsce.

W 2018 roku opisywaliśmy, jak stronach internetowych TV Biełsat zamieszczono artykuły opisujące w krytycznym tonie usunięcie kontrowersyjnych i fałszujących historię obiektów ustawionych przez białoruskich aktywistów przy polskich upamiętnieniach powstańców styczniowych na Grodzieńszczyźnie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Press

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz