Nowy sondaż Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 pokazuje, że wystawienie przez PO-KO Rafała Trzaskowskiego w miejsce Małgorzaty Kidawy-Błońskiej daje oczekiwany efekt. Mimo to, wybory zakończyłyby się już w I turze.

Jak informowaliśmy, w piątek zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej jednomyślnie rekomendował prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na kandydata na prezydenta RP. Wieczorem opublikowano wyniki sondażu Kantar przeprowadzonego tego samego dnia dla „Faktów” TVN i TVN24.

Wyniki sondażu pokazują, że gdyby wybory prezydenckie odbywały się w ten weekend, to popierany przez PiS Andrzej Duda wygrałby już w pierwszej turze. Według badania, może liczyć na poparcie 51 proc. respondentów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Na drugim miejscu w sondażu znalazł się były prezenter TVN, Szymon Hołownia, na którego chciałoby głosować 17 proc. ankietowanych. Trzaskowski uzyskał poparcie 11 proc. badanych i zajmuje trzecie miejsce.

Pozostali kandydaci uzyskali wyniki wyraźnie poniżej 10 procent. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysza otrzymał 6 proc. poparcia, a poseł Konfederacji Krzysztof Bosak – 5 proc. Wiceszef Ruchu Narodowego wyprzedza zarazem kandydata Lewicy, europosła Roberta Biedronia (3 proc.).

Badanie przeprowadzono telefonicznie w piątek, 15 maja, na próbie 1004 pełnoletnich osób.

Porównując te wyniki z sondażem Kantar z końca kwietnia widać, że od tamtego czasu poparcie dla urzędującego prezydenta spadło o 8 pkt. proc., natomiast wyraźnie zyskał Hołownia (wzrost o 10 pkt. proc.). Trzaskowski uzyskał w tym badaniu wynik o 7 pkt. proc. lepszy, niż ówczesna kandydatka PO-KO, Małgorzata Kidawa-Błońska.

Z kolei w porównaniu z wynikami sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” sprzed kilku dni można wnioskować, że nowy kandydat PO-KO odbiera głosy głównie liderowi PSL, a w mniejszym stopniu również Hołowni. W ostatnim czasie rezultaty badań sugerowały, że Duda nie wygra w pierwszej turze i konieczna byłaby II tura, w której jego kontrkandydatem byłby Kosiniak-Kamysz lub Hołownia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według ostatnich informacji ze strony przedstawicieli obozu rządzącego, najbardziej prawdopodobny, nowy termin wyborów prezydenckich to 28 czerwca br.

Dzisiejsze obrady zarządu PO trwały ponad 5 godzin. W obradach brał udział niebędący członkiem zarządu europoseł PO Radosław Sikorski, który obok Trzaskowskiego ubiegał się o rekomendację partii. Po obradach liderzy PO i obaj kandydaci udali się na konferencję prasową do Sejmu, gdzie przewodniczący PO Borys Budka ogłosił, że jednogłośną rekomendację zarządu uzyskał Rafał Trzaskowski.

Przypomnijmy, że jeśli Rafał Trzaskowski wygra wybory prezydenckie, rząd będzie mógł wprowadzić w Warszawie zarząd komisaryczny. Ostrzegała przed tym poprzedniczka Trzaskowskiego w warszawskim ratuszu Hanna Gronkiewicz-Waltz wzywając, by „nie oddawać Warszawy komisarzowi z PiS”. Zdaniem Gronkiewicz-Waltz kandydatem PO na prezydenta powinien zostać Radosław Sikorski.

Wilnoteka.lt / TVN / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz