Polska Agencja Prasowa wykorzystała zdjęcie Cmentarza Obrońców Lwowa do zilustrowania artykułu o usuwaniu przez Ukraińców sowieckich pomników we Lwowie. Po kilkunastu godzinach błąd poprawiono.

W artykule pt. “Ukraina. Sowieckie pomniki trafiają do Muzeum Terroru we Lwowie”, który ukazał się w poniedziałek wieczorem na stronie internetowej Polskiej Agencji Prasowej, jako ilustrację wykorzystano fotografię przedstawiającą Pomnik Chwały na Cmentarzu Obrońców Lwowa (popularnym Cmentarzu Orląt we Lwowie), na którym spoczywają polscy żołnierze polegli w latach 1918-1920 w walkach z Ukraińcami i bolszewikami.

Wykorzystane zdjęcie przedstawia Pomnik Chwały  od strony posągów lwów, które strona ukraińska zakryła w grudniu 2015 roku nie zgadzając się z faktem powrotu rzeźb na cmentarz. Na zdjęciu posągi są odsłonięte.

Artykuł PAP informuje m.in. o usunięciu w kwietniu br. sowieckiej czerwonej gwiazdy z pomnika ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej na lwowskim Wzgórzu Chwały, a także o wcześniejszym rozebraniu we Lwowie Pomnika Chwały Wojennej Sowieckich Sił Zbrojnych, zwanego Monumentem Chwały. Podobieństwo nazw prawdopodobnie zdecydowało o pomyłce w doborze ilustracji.

Zdjęcie w artykule PAP zostało poprawione we wtorek rano. Obecnie przedstawia ono sowiecki Monument Chwały. Wciąż jednak wyszukiwanie Google pokazuje stary widok (w lewym górnym rogu na poniższym zrzucie ekranu).

Przypomnijmy, że inny kuriozalny news dotyczący Cmentarza Orląt wyszedł niedawno spod ręki dziennikarzy Wiadomości TVP. W materiale z początku kwietnia br. zasłonięte jeszcze w 2015 roku posągi lwów pokazano jako rzekomy przykład ochrony dzieł sztuki przed zniszczeniami wojennymi przez Ukraińców.

Rosyjska inwazja spowodowała falę demontaży sowieckich pomników nie tylko we Lwowie. Na przykład w Krzemieńcu na historycznym Wołyniu usunięto wielki pomnik, który szpecił historyczne centrum miasta.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply