Polska przegoniła Niemcy w eksporcie żywności do Republiki Czeskiej – podał czeski urząd statystyczny, dwa tygodnie temu, na swojej stronie internetowej.

Czeski odpowiednik naszego GUSu poinformował, że polskie firmy wyeksportowały do Czech 1,5 milionów ton żywności. To o 80 ton więcej w porównaniu z rokiem 2017. To znaczy, że pod względem ilości wyprzedziliśmy Niemcy, dotychczasowego potentata żywnościowego, u naszych południowych sąsiadów.

Pod względem wartości jednak sytuacja wygląda odwrotnie. W tym przodują Niemcy, a tuż za nimi znajdują się Polacy, a następni w kolejności są Holandia, Hiszpania i Słowacja.

Wzrost ilości eksportu nastąpił mimo „niechęci czeskich władz”. Jeszcze w zeszłym roku polskie media informowały o tym, że czeskie ministerstwo rolnictwa rozważa wprowadzenie embarga na polskie produkty, w związku z wieloma uchybieniami popełnionymi przez firmy z Polski. Ich produkty rażąco przekraczały normy, przewidziane w czeskim ustawodawstwie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Czeski minister rolnictwa, Miroslav Toman, powiedział wówczas: „Jeśli jakiś producent popełnił podobne przestępstwo, zabronimy mu sprzedaży do Czech”.

Jednym z takich uchybień było znalezienie pestycydów w produktach firmy Aksam z Osieka, przez czeską Inspekcję Jakości Handlu Artykułów Rolno – Spożywczych. Do takiego incydentu doszło siedmiokrotnie.

PRZECZYTAJ TAKŻE : Czechy zniosą obowiązkowe badania mięsa importowanego z Polski
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz