Cudzoziemcy są uprzywilejowani na polskich uczelniach – alarmuje Młodzież Wszechpolska. Przedstawiciele organizacji zwracają uwagę na problemy polskich studentów i zaprezentowali swoje postulaty w tym zakresie.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej wypowiadali się w Sejmie podczas konferencji prasowej, którą zorganizował poseł Konfederacji i Ruchu Narodowego Michał Urbaniak. Zwrócili uwagę na uprzywilejowanie cudzoziemców na polskich uczelniach. “Z racji na metrykę pamiętam czasy studenckie i tego problemu, który jest za rządów PiS, kiedyś nie było” – podkreślił poseł Urbaniak.

“Na polskich uczelniach polscy studenci są traktowani często, jak ci studenci drugiej kategorii” – wskazał polityk Ruchu Narodowego. “Konfederacja od początku mówi, że to Polacy powinni być na pierwszym miejscu, zarówno w systemie edukacji, jak i w każdym innym obszarze” – dodał. Zwrócił uwagę na pakiet polityki migracyjnej zaprezentowany przez Konfederację.

Adam Leszczyński z Młodzieży Wszechpolskiej poinformował, że organizacja rozpoczyna kampanię społeczną dotyczącą kwestii przywilejów dla cudzoziemców na polskich uniwersytetach. “Liberałowie i lewica, którzy na co dzień mówią o dyskryminacji różnego rodzaju mniejszości, gdy dyskryminowany jest Polak, milczą” – podkreślił.

Przedstawiciele MW postulują zaprzestanie dawania cudzoziemcom bonusów przy rekrutacji. Chodzi m.in. o specjalne miejsca dla obcokrajowców, m.in. Ukraińców.

Sprzeciwiają się także podwyższaniu dotacji dla uczelni, na których studiuje wielu obcokrajowców – tzw. umiędzynarodowieniu. Obecnie – jak wskazują – uczelnia otrzymuje 3 razy wyższe dotacje za studenta – cudzoziemca, niż za Polaka.

Protestują również przeciw zrównywaniu matury polskiej z maturami obcokrajowców. Nie chcą też pierwszeństwa dla cudzoziemców w przypadku dostępu do akademików.

Zobacz także: Polskie uczelnie faworyzują obcokrajowców. Bosak: Celem jest by studiowało tam mniej Polaków

We wrześniu ub. roku zwracaliśmy uwagę na premiowanie cudzoziemców w procesie przyznawania miejsc w akademikach na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim.

Przypomnijmy, że na Uniwersytecie Warszawskim przygotowano na rok akademicki 2022/2023 łącznie 2437 miejsc wyłącznie dla kandydatów z Ukrainy (1507 miejsc dla osób rozpoczynających studia, 930 miejsc dla osób przenoszących się ze swoich uczelni). Dodatkowo cudzoziemcy mogli ubiegać się o przyjęcie na studia na UW w normalnym trybie. Dotyczyło to osób wszystkich narodowości. Doprowadzało to do sytuacji, w której obcokrajowcy mieli zagwarantowaną dużą ilość miejsc na uczelni.

Okazało się, że to nie jedyna uczelnia, na której kandydaci z Ukrainy, a także inni obcokrajowcy, w przeciwieństwie do Polaków, mieli zagwarantowane miejsca na studiach stacjonarnych.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Żeby tylko na uczelniach w Polsce Polak był dyskryminowany! Praktycznie wszędzie ,nawet w służbie zdrowia w sadach itd PiS MUSI odejść na śmietnik historii ,choć nie wiem co zrobic by tam znalazło sie PO i Lewica bo ich miejsce też tam jest.