Rząd Kazachstanu przygotował projekt ustawy wprowadzający obowiązek znajomości języka kazachskiego dla osób pragnących nabyć obywatelstwo tego państwa.

Premier Alichan Smajyłow poinformował o tym w odpowiedzi na zapytanie jednego z kazachstańskich parlamentarzystów. Jak powiedział szef rządu w kontekście napływu Rosjan pragnących uniknąć mobilizacji jak była prowadzona w październiku. Smajyłow stwierdził, że rząd czterokrotnie obradował w ostatnich tygodniach nad kwestiami polityki migracyjnej, w tym dwa razy pod jego przewodnictwem.

“Dzienna liczba przybywających obywateli Federacji Rosyjskiej powróciła do średniego poziomu przekraczania granicy państwowej” – słowa kazachstańskiego premiera zacytował we wtorek portal Tengri News.

“Dla osób chcących poznać język narodowy, tradycje i kulturę Kazachów w kraju działają 174 szkółki niedzielne działające w 40 domach <<Dostyk>>, dają możliwość bezpłatnej nauki języka narodowego, gdzie oprócz nauki języka narodowego odbywają się zajęcia dla zapoznania się z kulturą i obyczajami Kazachstanu. Migranci mogą także uczyć się języka państwowego w oparciu o językowe ośrodki edukacyjno-metodologiczne <<Język>>” – można przeczytać w odpowiedzi premiera na interpelację.

Szef rządu przypomniał, że ustawa „O migracji ludności” przewiduje prawo migrantów do otrzymywania odpłatnych usług adaptacyjnych i integracyjnych w ośrodkach adaptacji i integracji krewnych.

Premier wspomniał też o projekcie ustawy, który również może odnosić się do imigrantów. “Obecnie opracowano poprawki do ustawy „O obywatelstwie Republiki Kazachstanu”, które uznają nieznajomość języka państwowego, historii i podstaw ustawodawstwa krajowego za dodatkową podstawę do odmowy [nadania] i przywrócenie obywatelstwa, a także mają na celu zapobieganie faktom podwójnego obywatelstwa” – zacytował portal.

Ogłoszenie 21 września przez Władimira Putina częściowej mobilizacji w związku z wojną na Ukrainie zwiększyło emigrację Rosjan. Kierowała się ona także do sąsiadującego z Rosją Kazachstanu, gdzie wciąż powszechnie używany jest język rosyjski.

tengrinews.kz/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply