Intensywny ruch Rosjan do i z Kazachstanu

Władze Kazachstanu odnotowały dużą liczbę przekroczeń granicy z Rosją. Jej obywatele masowo przybywają, ale też wyjeżdżają z środkowoazjatyckiego państwa.

Informację na temat ruchu obywateli Rosji do i z Kazachstanu podał minister spraw wewnętrznych tego ostatniego Marat Ahmetżanow. „Ponad 200 tys. Rosjan wjechało do Kazachstanu, na dziś wyjechało z kraju 147 tys.” – słowa ministra zacytował portal nur.kz.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wcześniej szef kazachstańskiego MSW powiedział, ilu Rosjan po 21 września wystąpiło o obywatelstwo Kazachstanu. Według Ahmetżanowa w tak ujętym okresie 382 obywateli rosyjskich złożyło wniosek o pobyt stały, a 64 o uzyskanie obywatelstwa Republiki Kazachstanu. Może to sugerować, że przybywający do środkowoazjatyckiego państwa Rosjanie rozpatrują je jako tymczasowe miejsce pobytu.

Przypomnijmy, że w swoim orędziu do narodu z 21 września, prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że podpisał zarządzenie o częściowej mobilizacji rezerwistów. Zapowiedział też wsparcie dla właśnie przeprowadzanych referendów w sprawie przyłączenia do Rosji republik ludowych w Donbasie i części obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Oświadczył, że celem Zachodu jest „osłabienie, podział i ostatecznie zniszczenie” Rosji i zapowiedział ochronę jej suwerenności i integralności terytorialnej.

Po tej proklamacji odnotowano zwiększone wyjazdy Rosjan z ojczyzny. Pisaliśmy o wzmożonym ruchu wyjazdowym na granicy z Finlandią. Według twierdzeń opozycyjnej „Nowiej Gaziety” z 26 września, Rosję opuściło 261 tys. mężczyzn. Władzę pogranicznej Osetii Północnej-Alanii zareagowały na to ustanowienie punktu mobilizacyjnego na samej granicy z Gruzją, a także na granicy z Kazachstanem.

W zeszłym tygodniu minister Ahmetżanow zadeklarował, że Kazachstan będzie deportował obywateli Rosji tylko w ramach zwyczajnej procedury ekstradycji.

nur.kz/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz