33 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski – podała Straż Graniczna we wtorek. Kilkunastu cudzoziemców przekroczyło granicę przez rzekę Świsłocz (Podlaskie).

Wśród osób, które próbowały minionej doby przedostać się do Polski byli m.in. obywatele Sudanu, Somalii i Kuby. “Największa grupa – 15 osób (obywateli Egiptu i Syrii) – przekroczyła nielegalnie granicę na odcinku Placówki Straży Granicznej w Bobrownikach przez graniczną rzekę Świsłocz” – podano w komunikacie SG.

Podkreślono, że cudzoziemcy na Białoruś przyjechali z Rosji.

Przypomnijmy, że poprzedniej doby granicę Białorusi i Polski nielegalnie próbowało przekroczyć 78 imigrantów. Byli to między innymi obywatele Algierii i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Jak informowaliśmy, w sobotę sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn przekazał, że Polska zakończyła budowę zapory na granicy z Białorusią.

Łączny koszt budowy zapory na polsko-białoruskiej to ok. 1,6 mld zł. To odpowiedź na presję migracyjną, która przybierała na sile od wiosny ubiegłego roku. Wówczas gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Był to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

We wrześniu odnotowano 1298 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Rok wcześniej, we wrześniu 2021 takich prób odnotowano 7667.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply