W wywiadzie telewizyjnym dla komercyjnej włoskiej stacji Canale 5 papież Franciszek powiedział, że przyszłym tygodniu zaszczepi się przeciwko koronawirusowi. Dziś zmarł osobisty lekarz papieża Fabrizio Soccorsi, który przebywał w szpitalu z powodu choroby onkologicznej, a przyczyną śmierci były komplikacje spowodowane przez Covid-19.

Papież szczepionkę nazwał „etyczną” i konieczną. Odrzucanie jej określił jako „samobójczy negacjonizm”. Całość wywiadu wyemitowana zostanie w niedzielę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: potajemne szczepienia parlamentarzystów przemyconymi szczepionkami? Zełenski reaguje

„Uważam, że z etycznego punktu widzenia wszyscy powinni się zaszczepić, to opcja etyczna, bo stawką jest zdrowie, życie, także życie innych” – stwierdził papież.

Przekazał, że sam zaszczepi się w przyszłym tygodniu wraz z rozpoczęciem kampanii szczepień w Watykanie.

„Zaczniemy tu szczepienia”, „ja zapisałem się, trzeba to zrobić” – oświadczył Franciszek.

„Pamiętam, że kiedy byłem dzieckiem, był kryzys z zachorowaniami na polio, a  wiele dzieci pozostało sparaliżowanych z tego powodu i panowała desperacja, by się zaszczepić” – dodał Ojciec Święty.

„Wiele matek było zdesperowanych. My dorastaliśmy w cieniu szczepionek, przeciwko odrze, przeciwko innym chorobom, szczepiono dzieci. Nie wiem, dlaczego ktoś mówi, że szczepionka jest niebezpieczna. Bo jeśli lekarze przedstawiają ją jako coś dobrego, co nie stanowi specjalnego zagrożenia, czemu jej nie przyjąć?” – powiedział papież.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Meksyk: 32-letnia lekarka hospitalizowana po otrzymaniu szczepionki Pfizfer/Biontech. Podejrzenie zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego

Ocenił też: „Jest samobójczy negacjonizm, którego nie potrafię wyjaśnić. Bo dzisiaj trzeba przyjąć szczepionkę”.

W sobotę zmarł osobisty lekarz papieża Fabrizio Soccorsi – poinformowała  gazeta „Avvenire”. Soccorsi przebywał w szpitalu z powodu choroby onkologicznej, a przyczyną śmierci były komplikacje spowodowane przez Covid-19.

Franciszek mianował go swoim osobistym lekarzem w 2015 roku.

Urodzony w Rzymie w 1942 roku doktor Soccorsi zasiadał także w komisji lekarskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która zajmuje się analizą niewytłumaczalnych z medycznego punktu widzenia przypadków uzdrowień, wybranych do procesów beatyfikacyjnych i kanonizacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Stanowisko Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski dot. szczepionek

Pod koniec grudnia opublikowane zostało stanowisko Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski dotyczące szczepionek. Decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu – podkreślono. Stanowisko ekspertów KEP koreluje z wydaną 21 grudnia notą Kongregacji Nauki Wiary na temat moralnej oceny stosowania niektórych szczepionek przeciw COVID-19. Kilkunastostronicowy dokument ekspertów KEP podejmuje w kolejnych częściach trzy główne wątki dotyczące: opinii o szkodliwości szczepionek, etycznego wymiaru produkcji szczepionek oraz zakresu powinności poddawania się szczepieniom.

Zespół KEP nie podzielił opinii niektórych ośrodków i zespołów naukowych, wskazujących na możliwy wpływ nowych szczepionek, opartych na mRNA (szczepionka firmy Pfizer/BioNTech oraz jedna z dwóch szczepionek firmy Moderna), na integralność materiału genetycznego człowieka. Jak podkreślono, te informacje nie mają żadnego uzasadnienia w świetle współczesnej wiedzy z zakresu genetyki człowieka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Rzecznik rządu: powstanie fundusz, którzy będzie wypłacał odszkodowania w przypadku negatywnych skutków szczepienia

Zespół zaznaczył, że źródłem słusznego sprzeciwu jest wykorzystywanie w produkcji szczepionek linii komórkowych wytworzonych z abortowanych płodów. Zwrócono jednak jednocześnie uwagę na fakt, że tylko niektóre szczepionki korzystają z tej technologii, pozostałe zaś wykorzystują inne procedury lub tylko pośrednio dotykają linii komórkowych płodowych. Eksperci KEP stwierdzili ostatecznie, że „każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać ze szczepionek, nawet opracowanych z wykorzystaniem linii komórkowych abortowanych płodów, jeżeli nie są dostępne inne szczepionki niebudzące takich zastrzeżeń”.

„Ciężki występek przeciwko życiu ludzkiemu i grzech śmiertelny popełnia ten, kto przeprowadza w 'sposób zamierzony jako cel lub środek’ aborcję lub stanowi ona konieczne ogniwo w takim zabiegu. Moralną odpowiedzialność ponosi ten, kto wykorzystuje komórki lub tkanki abortowanego ludzkiego płodu (i dopuszcza się manipulacji na takich częściach) w określonych procesach, gdzie aborcja stanowi nieodłączny element w osiągnięciu określonego celu. Nie ponosi się natomiast takiej odpowiedzialności, jeżeli korzystanie ze szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji i dla nieetycznego obchodzenia się z ludzkim ‘materiałem biologicznym’” – czytamy w Stanowisku. Tak więc, jeżeli nie ma innych szczepionek, wolno stosować te, które są dostępne, „czyniąc jednocześnie naciski na firmy farmaceutyczne i struktury opieki zdrowotnej, aby postarały się o szczepionki nie budzące zastrzeżeń moralnych” – wyjaśniają eksperci KEP.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek potępia zajścia w amerykańskim Kapitolu

Dokument poruszył także temat decyzji o poddani się szczepieniu. Zaznaczono, że zgodnie z nauczaniem Kościoła, każdy człowiek powinien w swym sumieniu podejmować decyzje o charakterze moralnym. W tym przypadku chodzi zaś także o skutek dobroczynny szczepionki dla zdrowia i życia tak konkretnej osoby, jak i ludzkiej społeczności.

„Ci, którzy ze względu na sumienie, odrzucają szczepionki wyprodukowane z linii komórkowych pochodzących od abortowanych płodów, powinni innymi sposobami profilaktycznymi i właściwymi zachowaniami powziąć kroki dla uniknięcia stania się nośnikami transmisji czynnika infekcyjnego” – wyjaśnił ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier z Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji UJ.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Eksperci KEP przypomnieli, że podejmując decyzję co do szczepienia dzieci rodzice powinni kierować się odpowiedzialnością za ich prawidłowy rozwój, nie zaś osobistym uznaniem czy opinią publiczną.

W dokumencie zaznaczono, że nikt nie powinien być zmuszany do korzystania ze środków prewencji jakim są szczepionki. Podkreślono jednocześnie: „Zwracając uwagę na społeczną naturę każdego człowieka Kościół przypomina też obowiązek troski o dobro bliźniego i dobro wspólne, czyli całego społeczeństwa”.

Kresy.pl / Avvenire.it / diecezja.waw.pl / tgcom24.mediaset.it / rp.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz