Powstanie fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania w przypadku negatywnych skutków zaszczepienia – oświadczył we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że fundusz zostanie przyjęty w drodze ustawy.

Rzecznik rządu był we wtorek gościem TVP Info. Został zapytany o odpowiedzialność za ewentualne skutki uboczne, które mogłyby zostać wywołane przez szczepionkę przeciwko COVID-19. „Zgodnie z Narodową Strategią Szczepień powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał ewentualne odszkodowania, jeżeli by takie były konieczne w przypadku negatywnych skutków zaszczepienia” – odpowiedział.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

210 PLN    (0.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„To jest fundusz, który ma zabezpieczyć przede wszystkim takie roszczenia, które mogłyby się pojawić, ale w tej chwili, jeżeli chodzi o negatywne skutki szczepień, to one są wskazane w dokumentacji medycznej, one są bardzo niewielkie, ale mimo wszystko mogą się zdarzyć, dlatego też taka odpowiedzialność tego specjalnego funduszu, który będzie przyjęty w drodze ustawy, będzie istniała, tak aby te wszelkie wątpliwości osób, które mają je jeszcze w tej chwili, rozjaśnić i żeby była również kwestia odpowiedzialności finansowej ewentualnej zabezpieczona pod tym kątem” – powiedział Müller.

W piątek pierwsza dostawa szczepionki przeciwko Covid-19 dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs. W sobotę rano szczepionki dotarły do magazynu Agencja Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim.

W niedzielę rano w warszawskim szpitalu zaszczepiono z użyciem preparatu Pfizera pracującą w nim pielęgniarkę Alicję Jakubowską. Jest to pierwsza osoba w kraju, która przyjęła preparat. Zastrzyk wykonał dr Artur Zaczyński. „Jestem z tego dumna, że zostałam wybrana” – powiedziała Jakubowska podkreślając, że wykonanie szczepienia „nie bolało”.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz