Dziennikarze z Odessy zdobyli nagrodę dla dziennikarzy polonijnych

Rozstrzygnięto konkurs marszałka Senatu na nagrodę dla polskich dziennikarzy pracujących na Kresach i w społecznościach polonijnych lub opisujących ich życie.

Pierwszą nagrodę otrzymali  Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert z Ukrainy za film „Polacy Odessy – zniszczona pamięć”. Nieco ponad półgodzinny film dokumentalny opowiadający o losach społeczności Polskiej w mieście na Morzem Czarnym opublikowany został na portalu Youtube. Autorzy ukazali w nim nie tylko wkład odeskich Polaków w rozwój miasta w którym mieszkali, ale też w dzieje całego narodu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podaje portal zw.lt druga nagroda trafiła do Iwony Piętak, która przygotowała reportaż radiowy „Od frontów I wojny światowej do obozu jenieckiego w Starobielsku – rzecz o żołnierzu i lekkoatlecie Tadeuszu Kirchnerze”, wyemitowany w Polskim Radiu Rzeszów.

Jury zadecydowało, że w bieżącym rok nagrody za trzecie miejsca przyzna jednocześnie dwóm osobom. Otrzymała ją Ewie Szkurłat za reportaż radiowy „Bilet z rowerem”, jaki został wyemitowany przez Radio Kraków. Opisuje on losy Polski z Kanady powracającej do Macierzy i odkrywającej rodzinną historię. Trzecie miejsce zajęła również Ewa Trzcińska – autorska reportażu z polonijnej szkoły we włoskiej Bolonii obrazującego jak jej uczniowie poznają historię bitwy warszawskiej jaki zmieszczony został na portalu polacywewłoszech.com

Wyróżnienie otrzymała natomiast Sława Ratajczak z Niemiec za esej „W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej” opublikowany na redagowanym z Hamburgu portalu Gazeta-Rynek.

Jak podał zw.lt na konkurs nadesłano prace m.in. z  Litwy, Ukrainy, Niemiec, Austrii i  Polski. Były wśród nich artykuły prasowe, reportaże radiowe i telewizyjne, filmy, teksty z portali internetowych.

Czytaj także: Młodzi Polacy na Białorusi nagrali apel do kandydatów na prezydenta [+VIDEO]

zw.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz