Dziennikarze z Odessy zdobyli nagrodę dla dziennikarzy polonijnych

Rozstrzygnięto konkurs marszałka Senatu na nagrodę dla polskich dziennikarzy pracujących na Kresach i w społecznościach polonijnych lub opisujących ich życie.

Pierwszą nagrodę otrzymali  Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert z Ukrainy za film „Polacy Odessy – zniszczona pamięć”. Nieco ponad półgodzinny film dokumentalny opowiadający o losach społeczności Polskiej w mieście na Morzem Czarnym opublikowany został na portalu Youtube. Autorzy ukazali w nim nie tylko wkład odeskich Polaków w rozwój miasta w którym mieszkali, ale też w dzieje całego narodu.

Jak podaje portal zw.lt druga nagroda trafiła do Iwony Piętak, która przygotowała reportaż radiowy „Od frontów I wojny światowej do obozu jenieckiego w Starobielsku – rzecz o żołnierzu i lekkoatlecie Tadeuszu Kirchnerze”, wyemitowany w Polskim Radiu Rzeszów.

Jury zadecydowało, że w bieżącym rok nagrody za trzecie miejsca przyzna jednocześnie dwóm osobom. Otrzymała ją Ewie Szkurłat za reportaż radiowy „Bilet z rowerem”, jaki został wyemitowany przez Radio Kraków. Opisuje on losy Polski z Kanady powracającej do Macierzy i odkrywającej rodzinną historię. Trzecie miejsce zajęła również Ewa Trzcińska – autorska reportażu z polonijnej szkoły we włoskiej Bolonii obrazującego jak jej uczniowie poznają historię bitwy warszawskiej jaki zmieszczony został na portalu polacywewłoszech.com

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wyróżnienie otrzymała natomiast Sława Ratajczak z Niemiec za esej „W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej” opublikowany na redagowanym z Hamburgu portalu Gazeta-Rynek.

Jak podał zw.lt na konkurs nadesłano prace m.in. z  Litwy, Ukrainy, Niemiec, Austrii i  Polski. Były wśród nich artykuły prasowe, reportaże radiowe i telewizyjne, filmy, teksty z portali internetowych.

Czytaj także: Młodzi Polacy na Białorusi nagrali apel do kandydatów na prezydenta [+VIDEO]

zw.lt/kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz